دریاچه‌ای عجیب با درختانی وارونه!

۹
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
زلزله‌ها با‌اینکه می‌توانند همه‌جا را خراب کنند اما گاهی جاذبه‌هایی را به وجود می‌آورند که بعد از سال‌ها باور نمی‌کنید این جاذبه‌ها وجودشان را مدیون همان زلزله باشند! دریاچه کیندی در قزاقستان از همان جاذبه‌ها است که اگر زلزله نبود هرگز به‌وجود نمی آمد.
دریاچه کیندی قزاقستان

آیا تا به حال جنگل زیر آب دیده‌اید؟ دریاچه کیندی قزاقستان یک ویژگی منحصر بفرد نسبت به دیگر دریاچه‌ها دارد و آن وجود یک جنگل در زیر آن است. این دریاچه به دنبال یک زلزله در سال ۱۹۱۱ میلادی به وجود آمده و در آن زمان درختان این منطقه بصورت برعکس در درون آب قرار گرفتند و از آن زمان تاکنون بدون خشک شدن در درون این دریاچه قرار دارند. دریاچه‌ای عجیب که در زیر آن جنگل قرار دارد. در این مقاله از مجله دلتا دریاچه کیندی قزاقستان را معرفی می‌کنیم.

درباره دریاچه‌ کیندی

دریاچه عجیب کیندی در جنوب شرقی آلماتی و بخش قزاقستان کوه‌های تیان‌شان قرار دارد. زلزله مهیب سال ۱۹۱۱ باعث ریزش سنگ‌های کوهستان به پایین دره شد و سدی طبیعی را به‌وجود آورد. با گذشت زمان آب باران در این گودال جمع شد و کم‌کم دریاچه‌ای زیبا شکل گرفت. دریاچه‌ای با ۴۰۰ متر طول و نزدیک ۳۰ متر عمق.

با به وجود آمدن این دریاچه، جنگلی که در اینجا قرار داشت به زیر آب فرو رفت و درختان صنوبر به طور برعکس در زیر آب قرار گرفتند.

دریاچه کیندی

رنگ خاص دریاچه و این درختان برعکس، چشم انداز بی‌نظیری را به وجود آورده است. مناظر زیر آب حتی جذاب‌تر از روی آب است. در زیر آب، درختان و شاخ و برگ‌هایشان کاملا سالم هستند و یک جنگل زیر آب به وجود آورده‌اند.

درختان برعکس

چرا کیندی متفاوت است؟

شاید مشخصه‌های ظاهری این دریاچه مانند همه دریاچه‌های دیگر دنیا باشد. آنچه در لحظه اول کیندی را متفاوت‌تر و عجیب‌تر از بقیه در چشم هر بیننده‌ای نشان می‌دهد درختانی است که در کف دریاچه ریشه زده‌اند. این درختان به گونه ای سر از آب بیرون آورده‌اند که گویی دکل کشتی‌های غرق شده هستند.

دریاچه کیندی جوان‌ترین دریاچه دنیا است که تنها یک قرن از عمرش می‌گذرد و زندگی‌اش را مدیون سیلی است که باعث شست و شوی سنگهای آهکی و لغزش آنها شد تا آبی را که پشتشان پناه گرفته بود به این سمت روانه کنند.

جنگل زیر آب

رنگ آبی روشن خیره کننده‌ این دریاچه از رسوبات سنگ آهک‌های این منطقه به وجود آمده است. با کم و زیاد شدن غلظت این رسوبات رنگ آب هم تغییر می‌کند. در فصل زمستان سطح دریاچه یخ می‌زند و می‌توان در لابلای درختان قدم زد.

قزاقستان

این دریاچه در قزاقستان متولد شد اما تولدش با مرگ درختانی همراه بود که تنها توانستند نوک خود را از آب بیرون نگه دارند. این دریاچه در فصلهای سرد و گرم سال تصاویری متفاوت از خود به نمایش می‌گذارد.

در روزهای گرم تابستان، این دریاچه تصویری از آبی گرم و درختانی سبز را در ذهن بازدیدکنندگانش بر جای می‌گذارد. در حالیکه در زمستان، با سطحی کاملا یخ زده داستانی متفاوت را روایت می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب این بیابان رنگ عوض می کند را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

روستایی اسرارآمیز که گنجی نهفته در کرمان است

روستای میمند از توابع بخش مرکزی شهربابک به شمار می‌رود و با این شهر ۳۸ کیلومتر فاصله دارد.…