چرا لحظه تصادف را به یاد نمی‌آوریم؟

۸
1
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
از دست دادن حافظه و فراموش کردن همه چیز بعد از یک تصادف طبیعی است و این فراموشی باعث می‌شود فرد بتواند درست تصمیم‌گیری کند.
علت فراموشی خاطرات لحظه تصادف

زمانی که درشرایط هیجان یا استرس قرار می‌گیریم، آدرنالین ترشح می‌شود که باعث انجام عکس العمل مناسب و سریع می‌شود. زمانی که در خطر مرگ هستید نیز به شدت ترشح می‌شود تا بتواند سرعت و قدرت فرد را برای فرار از آن مهلکه افزایش دهد. در این مطلب از مجله دلتا درباره علت فراموشی خاطرات لحظه تصادف صحبت خواهیم کرد.

چرا خاطرات تلخ را فراموش می‌کنیم؟

اغلب، مصدومین حتی به یاد نمی‌آورند چه اتفاقی افتاده است. هرچقدر فرد مصدوم بخواهد آنچه را که اتفاق افتاده به یاد بیاورد، باز هم مغز او چیزی را به یاد نمی‌آورد. این بخاطر حفظ بقا اتفاق می‌افتد.

یک روانپزشک از تیم آسیب بعد از تصادف، می‌گوید: این یک مسئله‌ طبیعی است که فرد لحظه تصادف یا درست لحظه بعد از آن را به یاد نمی‌آورد. حالت استرس بیشتر، با حفظ تعادل بین دو حالت ناسازگار و مطلوب، می‌تواند باعث نجات زندگی فرد در خطر شود، اما به توانایی حافظه آسیب می‌رساند.

علت فراموشی خاطرات لحظه تصادف

دقیقا در همان لحظه‌ای که گرفتار خود رویداد هستید، مغز شما به ابتدایی‌ترین پاسخ خود یعنی مبارزه یا فرار می‌رود. اغلب اوقات، این به فرد در خطر کمک می‌کند تا به اندازه کافی فکر کند تا یک راه فرار پیدا کند. هرچند که بهای آن، از دست دادن حافظه است.

پاک کردن خاطرات از حافظه

ترشح بیش از حد آدرنالین، در واقع توانایی مغز را برای ذخیره‌کردن خاطرات از بین می‌برد. علاوه بر این، هورمون آدرنالین سعی می‌کند تا اطلاعات غیر مرتبط را مسدود کند. این هورمون به فرد کمک می‌کند تا برای زنده ماندن تنها بر روی چیزهایی که به او در نجات و بقا کمک می‌کنند تمرکز کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب فواید حیرت انگیز عطسه که باید بدانید! را بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چرا برنج ژاپنی‌ها را چاق نمی‌کند!

این یک سوال بسیار رایج است. اگر کربوهیدرات عاملی برای چاقی می‌شود، پس چرا ژاپنی ها چاق نمی…