آیا می‌توان به رای غیابی نفقه اعتراض کرد؟

۶
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اگر دادگاه علیه مرد، رای غیابی جهت پرداخت نفقه صادر کند مرد می تواند نسبت به آن رای غیابی اعتراض کند.
واخواهی

واخواهی حقی است که شخص می‌تواند با استفاده از مقررات، به حکم غیابی که علیه وی صادر شده است اعتراض کند و دادگاه صادر کننده رأی غیابی‏ نیز مکلف است که مجدد رسیدگی کند. در مجله دلتا به بررسی واخواهی از رای غیابی نفقه پرداخته می‌شود.

واخواهی چیست

زمان صدور حکم غیابی درخصوص مطالبه نفقه زن

زن باید از طرف همسر خود نفقه دریافت کند. اگر مرد نفقه زن را پرداخت نکند می‌تواند در حالی که در زندگی مشترک است از دادگاه مطالبه نفقه کند.

زمانی که دادگاه به شوهر ابلاغ کند که برای پرداخت نفقه در دادگاه حاضر شود مرد می‌تواند برای حضور در دادگاه شخصا اقدام کند، وکیل معرفی کرده و یا لایحه بفرستد. گاهی هم ممکن است حتی مرد در دعوای مطالبه نفقه از دعوا مطلع نشود.

اگر زن مشخصات آدرس همسر را به درستی وارد نکند، جریان دعوا بدون اطلاع مرد رسیدگی می‌شود. در این مواقع امکان دارد دادگاه با توجه به دلایل موجود، حکم به نفع زن و علیه مرد صادر کند. بنابراین مرد می‌تواند اگر از حکمی که علیه وی صادر شده با خبر شود به دلیل اینکه از وجود دعوایی علیه خودش مطلع نشده است از حکم صادر شده واخواهی کند.

روند اعتراض مرد از حکم غیابی نفقه

فرصت اعتراض واخواهی برای مرد از زمان ابلاغ حکم، ۲۰ روز است و اگر مرد خارج از کشور باشد مهلتی که برای اعتراض واخواهی او تعیین شده است ۲ ماه خواهد بود.

واخواهی حقی است برای محکومی که هنگام صادر شدن رای در دادگاه حضور نداشته است. شخص مذکور می‌تواند بجز واخواهی درخواست تجدید نظر نیز داشته باشد. در این‌صورت مرد حتی اگر در واخواهی شکست بخورد می تواند ظرف مهلت‌های ۲۰ روز و دو ماه نسبت به رای صادر شده اعتراض کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب همه چیز در مورد دیه زنان را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

آیا اجازه شوهر برای عمل لاغری لازم است؟

در حال حاضر در خصوص ضرورت اجازه شوهر برای عمل جراحی زن قانونی وجود ندارد و صرفا بحث اجازه …