آیا پرداخت شارژ آپارتمان الزامی است؟

۲۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
پرداخت هزینه‌های مشترک در آپارتمان‌ها باعث جلوگیری از خرابی‌های احتمالی در ساختمان و تعمیر به موقع خرابی‌ها می‌شود.
پیامد نپرداختن شارژ آپارتمان

پیشرفت جوامع و گسترش آپارتمان‌ها باعث ایجاد فرهنگ آپارتمان نشینی و در پی آن وضع قوانینی در این خصوص شده است. پرداخت به موقع شارژ از مصادیق بارز فرهنگ و قانون آپارتمان نشینی است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی پیامد نپرداختن شارژ آپارتمان می‌پردازیم.

شارژ ساختمان چیست؟

شارژ ساختمان هزینه‌‎هایی هستند که برای حفظ و نگه‌داری بخش‌های مشترک ساختمان از سوی ساکنین پرداخت می‌شوند. ممکن است قسمت‌هایی از ساختمان، مورد استفاده برخی از همسایگان قرار نگیرد. این موضوع دلیلی برای پرداخت نکردن شارژ محسوب نمی‌شود. بنابراین لازم است، هم مالکان خانه و هم مستاجران، مبلغ تعیین شده‌ای‌ را برای شارژ پرداخت کنند.

عدم پرداخت شارژ آپارتمان

 پیامد نپرداختن شارژ آپارتمان این است که می‌توان علیه افرادی که از پرداخت به موقع هزینه‌های مشترک ساختمان خودداری می‌کنند، شکایت کرد.

نپرداختن شارژ آپارتمان

ماده قانونی مربوط

قانون تملک آپارتمان‌ها در مورد عدم پرداخت به موقع شارژ آپارتمان‌ها می‌گوید:« در صورتی که هریک از مالکین از پرداخت هزینه‌های مشترک مانند آب، گازوئیل، آسفالت پشت بام، سرایداری، نگهبانی، هزینه نگهداری تاسیسات، آسانسور، باغبان، تزئینات قسمت‌های مشترک، نمای ساختمان و .. خودداری کنند، همسایه‌ها این حق را دارند که علیه آن‌ها شکایت نمایند».

البته باید گفت که شکایت در صورتی امکان پذیر است که ساختمان مدیر داشته باشد. همچنین مدیر مذکور باید هزینه ‌های مشترک را از طریق اظهار نامه رسمی درخواست کرده باشد. بنابراین مطالبه هزینه‌ها از راه های غیر رسمی مانند اعلامیه و نامه برای شکایت کافی نیست.

پیشنهاد مطالعه: مطلب آیا نصب تابلوی پارک ممنوع در مقابل ملک شخصی، جرم است؟ را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

ارث مرد از زن در صورت نداشتن فرزند چقدر است؟

زن و شوهر، از جمله افرادی هستند که به واسطه سبب، از یکدیگر ارث می‌برند و میزان سهم‌الارث ه…