فواید حیرت انگیز عطسه

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
عطسه کردن در واقع راهکار بدن برای از بین بردن مواد تحریک کننده از بینی یا گلو است. به تعبیر دیگر عطسه کردن نوعی دفع قدرتمند و غیر ارادی هوا است. عطسه اغلب به طور ناگهانی و بدون هشدار اتفاق می‌افتد.
فواید عطسه

فواید و خواص عطسه از نظر طب مدرن و در اسلام بسیار قابل توجه است،  در این مطلب از مجله دلتا به چند مورد از فواید عطسه اشاره می‌کنیم.

خواص و فواید عطسه از نظر طب مدرن

وقتی فردی عطسه می‌کند، ما فکر می‌کنیم که میکروب‌ها در اطراف ما پخش می‌شوند. درست است، هوای عطسه شامل ۱۰۰۰۰۰ یا بیشتر باکتری و ویروس است که می‌تواند به ۹۳ مایل بر ساعت پخش شود و ۳ – ۵ فوت را اشباع کند.

عطسه با تمیز کردن مجاری تنفسی، ریه‌های ما را از غبار، آلودگی و دیگر مواد تحریک کننده محافظت می‌کند. سنسورها داخل بینی و سینوس‌ها، محرک‌ها را تشخیص می‌دهند و سیگنال را به مسیرهای تنفسی مژگان مویی ارسال می‌کنند تا آن ها را خارج کنند.

مژگان از طریق اعصاب به مغز و از آنجا با ماهیچه‌های سینه ما ارتباط برقرار می‌کنند تا به شدت منقبض و شل شوند و سپس هوا، بزاق و خلط را از طریق بینی و دهان ما بیرون کند.

در حالی که عطسه به ما کمک می‌کند مواد مضر را بیرون کنیم، ممکن است اطرافیان؛ هوای آلوده شده توسط ما را تنفس کنند و میکروب ها بر روی لباس‌ها و بدن‌شان جمع شده و موجب بیماری آنها شوند.

فرونشاندن عطسه

فرونشاندن عطسه می‌تواند باعث خونریزی بینی و گسترش رگ‌های خونی ما به طور خطرناکی شود، حتی کوتاه کردن عطسه قوی هم می‌تواند پرده گوش را پاره کند.

بازسازی مجدد بینی و تمیز کردن بینی

عطسه هنگام خواب

واکنش عطسه می‌تواند نجات دهنده زندگی باشد. با این حال، وقتی که خواب هستیم، عطسه نمی‌کنیم، زیرا فعالیت اعصابی که واکنش عطسه را هدایت می‌کنند با چرت زدن کاهش پیدا می‌کنند. به همین دلیل است که افراد با عطسه مداوم می‎‌توانند استراحت کنند.

عطسه به فرد کمک می‌کند که از شر بخارات به دام افتاده در سر خلاص شود که ممکن است منجر به عفونت و امراض و جلوگیری از بیماری و درد شود.

هم چنین به بازسازی مجدد بینی و تمیز کردن بینی کمک می‌کند و اجازه تنفس در هوای سالم را می‌دهد.

چشم‌ها در حال عطسه بسته می‌شوند که از آلودگی مویرگ‌های خون و مجاری اشک ناشی از باکتری‌ها و ویروس‌ها جلوگیری می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب استفاده از دو ماسک مفیدتر است را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

با این روش‌ها از شر گرد و غبار خانه خلاص شوید

گرد و غبار یکی از معضلات افراد خانه دار و خانه هاست که هر چند روز یک بار گرد و غبار هایی ک…