لباسی که از عرق و حرکت بدن انرژی تولید می‌کند!

۲
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
وقتی صحبت از انرژی‌های تجدیدپذیر می‌شود، می‌بینیم که بسیاری از شهرها از منابع مختلفی مانند صفحات خورشیدی و توربین‌های بادی استفاده می‌کنند.
لباس هوشمند

این لباس که توسط تیمی در دانشگاه «کالیفرنیا سن‌دیگو» ساخته شده است، از سلول‌های سوخت زیستی بهره می‌برد. این سلول‌ها از عرق بدن برای تولید انرژی استفاده می‌کنند. برای آشنایی بیشتر با این لباس هوشمند در این نوشتار از مجله دلتا با ما همراه باشید.

لباس هوشمند

ویژگی‌های لباس هوشمند

این لباس مجهز به ژنراتورهای الکتریکی برای تولید انرژی از حرکت بدن و ابرخازن‌ها برای ذخیره برق است. قطعات این لباس شامل مدار و سیم‌کشی از جنس نقره است که ویژگی ضد آب دارد. مدار به کار رفته در آن، قطعات را به یکدیگر متصل می‌کند. این قطعات همگی بر روی پارچه چاپ می‌شوند. نکته مهم این است که همه چیز در این لباس هوشمند انعطاف‌پذیر، کشسان، تاشو و قابل شستشو است؛ اما در شکل فعلی نمی‌توان برای شستشوی آن از شوینده استفاده کرد.
سلول‌های سوخت زیستی که درون این لباس تعبیه شده‌اند، در قسمت قفسه سینه قرار دارند و حاوی آنزیم‌هایی هستند که سبب تولید انرژی در بدن انسان می‌شوند. قطعات به کار رفته در این لباس هر کدام از دو قسمت تشکیل شده‌اند: یک قطعه دارای بار منفی روی بازو و یک قطعه دارای بار مثبت در کنار بدن است.
هنگامی که دستان کاربر در حال راه رفتن یا دویدن حرکت می‌کند، این قسمت‌ها به یکدیگر ساییده می‌شوند. با این کار، انرژی‌های تولید شده به سمت خازن می‌رود.
در آزمایشاتی که تاکنون انجام شده است، یک داوطلب این لباس هوشمند را هنگام دویدن و استفاده از دوچرخه ورزشی به مدت ۱۰ دقیقه پوشید و پس از آن ۲۰ دقیقه استراحت کرد. طی این جلسه ۳۰ دقیقه‌ای، لباس هوشمند توانست نیروی مورد نیاز نمایشگر ال‌سی‌دی یک ساعت مچی کوچک را تأمین کند.
این لباس هوشمند با توسعه بیشتر خواهد توانست توسط ورزشکاران برای تأمین انرژی دستگاه‌هایی مانند حسگرهای کنترل عملکرد، مورد استفاده قرار گیرد.

پیشنهاد مطالعه: مطلب دلیل داغ شدن گوشی‌های هوشمند را بدانید را در مجله دلتا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

باورنکردنی اما واقعی، پرورش گیاه در خاک ماه

دانشمندان برای اولین بار توانستند گیاهی را در خاک ماه با موفقیت کشت کنند. نتایج تحقیقات کا…