چرا کابوس می‌بینیم؟

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
تقریبا همه ما با کابوس شبانه آشنا هستیم؛ خوابی که وحشتناک است و ترس زیادی ایجاد می‌کند.
دیدن کابوس

دیدن کابوس باعث می‌شود فرد با تپش قلب، تعریق و داد و فریاد از خواب بیدار شود. موارد زیادی وجود دارند که باعث کابوس شبانه در افراد می‌شوند. برای برطرف کردن کابوس شبانه، عامل اصلی باید شناسایی و برطرف شود. در این نوشتار از مجله دلتا با ما همراه باشید.

دلایل شایع دیدن کابوس شبانه

 بیماری‌های جسمی و روانی

در واقع، وقتی فرد دچار کابوس شبانه است باید دنبال مشکل جسمی یا روانی در او باشیم.

اختلال در عملکرد غده تیروئید

یکی دیگر از دلایلی که باعث دیدن کابوس شبانه می‌شود، تغییرات عملکرد غده تیروئید است. اختلال در ترشح هورمون تیروئید به صورت پرکاری، باعث کابوس شبانه می‌شود.

البته چنین بیمارانی علاوه بر کابوس شبانه، علائم پرکاری تیروئید مانند تپش قلب، افزایش اشتها، کاهش وزن و … هم دارند.

دیدن کابوس

اضطراب و ترس

از علل دیگر کابوس شبانه، مشکلات روانی مانند استرس در طول روز و وجود اضطراب و افسردگی در افراد است. کابوس‌های ناشی از استرس می‌توانند ریشه در اعمال و حوادث روزانه ما داشته باشند. وقتی فردی حادثه بدی را در خیابان یا تلویزیون مشاهده می‌کند، ممکن است دچار ترس شود. ترس عاملی برای استرس و اضطراب و به دنبال آن کابوس شبانه است.

وحشت‌زدگی

گاهی اوقات بعضی افراد خودشان متوجه نمی‌شوند که کابوس می‌بینند و اطرافیان از سر و صدا و فریاد کشیدن آن‌ها هنگام خواب شکایت می‌کنند و حرکات و رفتار آن‌ها هنگام خواب نشان ‌دهنده وحشت‌زده بودن آن‌ها است.

گاهی حرکات تند و شدید آن‌ها باعث صدمه زدن به خود‌شان می‌شود. حتی فردی که قصد بیدار و آرام کردن فرد را دارد هم ممکن است آسیب ببیند.

دیدن کابوس

تفاوت بین رویا و کابوس شبانه چیست؟

مرحله‌ای در خواب طبیعی وجود دارد که به خواب رویا معروف است. ۲۵ درصد از خواب، شامل خواب رویا است. در مرحله رویا پلک‌ها بسته‌اند اما کره چشم انسان واقعا در حال دیدن صحنه‌ای است و حرکت واقعی دارد. این مرحله از خواب را می‌توان با دستگاهی به نام پولی‌سومنوگرافی تشخیص داد.
در همین مرحله، تُن عضلات کاهش می یابد و سبب فلج عضلانی موقت می شود؛ این امر باعث می‌شود هنگام خواب دیدن، حرکات بدن غیرطبیعی نباشد. این بخش نیز مرحله‌ای طبیعی از خواب محسوب می‌شود و در بهبود کیفیت حافظه تاثیر مثبتی دارد.

افرادی که این مرحله از خواب را ندارند، مراحل طبیعی خواب را طی نمی‌کنند. به یاد آوردن رویاها چندان معمول نیست و بیش‌تر افراد بعد از بیدار شدن، رویایی که در خواب دیده‌اند به خاطر ندارند و شاید اصلا متوجه هم نشوند که شب قبل رویا دیده‌اند.

اما عللی وجود دارد که باعث می‌شود رویاهای شبانه در ذهن بمانند و حتی گاهی هم به شکل کابوس یا رویای شبانه وحشتناک به نظر برسند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب آیا استفاده از دست مخالف ما را باهوش‌تر می‌کند؟ را در مجله دلتا بخوانید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

فلسفه هفت سین نوروز چیست؟+ویدیو

از مشهورترین مراسم نوروزی ایرانیان، گستردن سفره هفت سین است. با فلسفه سفره هفت سین در این …