حوادث جالب نجوم و فضا در سال ۲۰۲۱!!

۶
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اتفاقات نجومی زیادی در سال آینده پیش روی ماست؛ از جمله جفت شدن نزدیک دو سیاره درخشان، خسوف تقریبا کامل ماه و یک ظاهر پاییزی عالی برای ونوس از جمله رویداد‌های نجومی است که در سال جدید اتفاق خواهد افتاد.
حوادث جالب نجوم و فضا در سال 2021!!

حوادثی مانند: بارش شهاب ‌سنگ، ماه‌گرفتگی و خورشیدگرفتگی از جالب‌ترین رویدادهای فضایی سال ۲۰۲۱ هستند. در نوشتار حوادث جالب نجومی و فضایی در سال ۲۰۲۱ با مجله دلتا همراه باشید.

حوادث نجومی و فضایی سال ۲۰۲۱!!

۳ ژانویه: بارش شهاب سنگ

بارش شهاب سنگ یکی از کوتاه‌ترین حوادث جالب نجومی و فضایی است. این رویداد ۶ ساعت به طول خواهد انجامید؛ در شرایط مساعد ممکن است در هر ساعت ده‌ها شهاب سنگ را مشاهده کنید.

۵ مارس: دیدار مشتری و عطارد

مشتری و عطارد در طلوع آفتاب به سختی از افق شرقی-جنوب شرقی رویت می‌شوند، اما در بامداد پنجم مارس آن‌ها در یک فاصله بسیار نزدیک قرار دارند.

حوادث جالب نجوم و فضا در سال 2021!!
۵ مه: ابرماه

در این تاریخ، ساعت ۱۰ شب به وقت گرینویچ، ماه در سال آینده به نزدیکترین نقطه خود به زمین می‌رسد. همزمانی نزدیک ماه کامل با سنبل دریایی منجر به طیف چشمگیری از جزر و مد‌های زیاد و کم اقیانوس می‌شود.

۱۰ ژوئیه: خورشید گرفتگی حلقه‌ای 

ز آنجا که ماه در طی این خورشید گرفتگی «حلقه آتش» در فاصله ۲۵۱ و هزار و ۲۰۰ مایلی (۴۰۴ هزار و ۳۰۰ کیلومتر) از زمین قرار خواهد گرفت، قرص ماه کمی کوچکتر از خورشید به نظر می‌رسد.

۴ نوامبرگرفتگی کامل خورشید

آمریکای شمالی برای دیدن این خسوف در موقعیت عالی قرار دارد. این رخداد در ساعات قبل از ظهر با پایان یافتن مراحل قابل مشاهده قبل از غروب ماه اتفاق می‌افتد.

حوادث جالب نجوم و فضا در سال 2021!!

۴ دسامبر: گرفتگی کامل خورشید

کسوف نهایی از دیگر حوادث جالب نجومی و فضایی  سال ۲۰۲۱ است که تنها در  قاره یخ زده قطب جنوب قابل مشاهده خواهد بود. این حادثه نجومی به طور متوسط از ۲۶۵ مایلی (۴۲۷ کیلومتر) عرض جنوب و جنوب غربی دریای ودل عبور می‌کند و از جزیره برکنر گذشته و سپس از غرب قطب جنوب تداوم می‌یابد.

۱۳-۱۴ دسامبر: باران شهاب سنگ جمینید

بارش شهاب سنگ جمینید قرار است در ساعات طوفانی ۱۴ دسامبر ۲۰۲۱ به اوج برسد، زمانی که آسمان تاریک است، ممکن است ۶۰ تا ۱۲۰ شهاب آهسته و برازنده در آسمان دیده شوند. جمینی‌ها از معدود بارش‌هایی هستند که حتی قبل از نیمه شب نیز عملکرد خوبی دارند، اما امسال نور ماه گیبوس مشاهدات قبل از نیمه شب را مختل می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب پیش‌بینی‌های ‎‌۱۰ سال آینده که باور نمی‌کنید!  را در مجله دلتا بخوانید. 

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

مضرات خوابیدن به روی شکم چیست؟+ویدیو

آیا خوابیدن روی شکم بد است؟ پاسخ کوتاه به این پرسش بله است! با مضرات خوابیدن به روی شکم در…