تکامل انسان‌ها در آینده چگونه خواهد بود؟

۱۱
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
به عنوان یکی از گونه‌های جانوری، انسان‌ها اغلب فکر می‌کنند که تکامل برای آن‌ها رخ نمی‌دهد و بسیاری بر این باورند که پس از دوره‌ای تکامل، این فرآیند دیگر به طور کامل برای انسان متوقف شده است.
تکامل انسان در آینده

شاید بتوان استدلال کرد که تمام کارهایی که امروزه بشر انجام می‌دهد در راستای امن کردن آینده برای گونه انسان است. ما به ستاره‌ها سفر می‌کنیم، زمین را کاوش می‌کنیم، جای‌جای زمین را زیر پا می‌گذاریم تا بهترین گزینه‌های موجود برای گونه‌ انسانی را پیدا کنیم. اما ما واقعا به کجا رسیده‌ایم؟ آینده‌ تکاملی انسان چگونه خواهد بود؟ در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی چگونگی تکامل انسان در آینده می‌پردازیم.

تکامل انسان در آینده

در ادامه این مطلب شما را با تغییراتی که انسان آینده در طی هزاران سال دیگر احتمالا متحمل خواهد شد آشنا می‌کنیم:

تک نژادی شدن

در حالی که چند فرهنگی در حال شکوفا شدن است، نژادها و قومیت‌های متفاوت در حال در هم آمیختن با یکدیگر بیش از هر زمان دیگری هستند. روزی در آینده فرا خواهد رسید که نژاد انسان‌ها چنان با هم ترکیب شده که دیگر نمی‌توانیم نژاد یا قومیت اشخاص را تشخیص دهیم.

مصونیت در برابر بیماری‌ها

در آینده، ممکن است در مقابل بیماری‌هایی که امروزه برای انسان مرگ‌بار هستند مقاوم شویم. شواهد کنونی نیز نشان می‌دهد که خیلی زود به چنین مرحله‌ای خواهیم رسید. برای مثال در مناطقی که توسط بیماری مالاریا تحت تاثیر قرار گرفته‌اند یک جهش ژنتیکی موسوم به HbC در حال افزایش است که تا ۹۳ درصد افراد را از ابتلا به این بیماری مصون می‌ دارد.

مغزهای کوچک‌تر

شاید ناخوشایند به نظر برسد، اما ظاهرا مغز ما در واقع کوچک‌تر از چیزی است که در گذشته بود. علی‌رغم این واقعیت که ما فکر می‌‎کنیم نسبت به گذشتگان باهوش‌تر هستیم، بر اساس برآوردها در ۲۰.۰۰۰ سال اخیر، انسان‌ها حجمی به اندازه یک مشت از مغز خود را از دست داده‌اند. این که چنین روندی همچنان ادامه داشته باشد یا خیر، باید گفت به احتمال زیاد این کوچک شدن باز می‌گردد. مغز کوچک‌تر در واقع کارکرد بهتر و بهینه‌تری نسبت به مغز بزرگ‌تر دارد زیرا سیگنال‌هایی که برای کار کردن مغز درون آن رد و بدل می‌شوند زودتر و در مسافت‌های کم‌تری به مقصد می‌رسند.

قد بلندتر

قد انسان‌ها در طول دو قرن گذشته به سرعت رشد کرده است و احتمالا این روند همچنان ادامه خواهد داشت. اگر این روند ادامه داشته باشد می‌توان مطمئن بود انسان‌های یکصد سال آینده، قدی به اندازه بسکتبالیست‌های امروزی داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطلب چه عواملی باعث زودتر سفید شدن مو می‌شود؟ را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

باورنکردنی اما واقعی، پرورش گیاه در خاک ماه

دانشمندان برای اولین بار توانستند گیاهی را در خاک ماه با موفقیت کشت کنند. نتایج تحقیقات کا…