خانه دانستنی ها خواب خوب شبانه ذهن را پاک می‌کند

خواب خوب شبانه ذهن را پاک می‌کند

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
خدمات سلامت همگانی در انگلیس، برای بزرگسالان ۶ تا ۹ ساعت خواب شبانه را توصیه کرده است. 
تاثیر خواب شبانه

محققان دانشگاه «نورث وسترن» در شیکاگو متوجه شدند خواب عمیق برای حفظ سلامت مغز حیاتی است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی تاثیر خواب خوب شبانه می‌پردازیم.

تاثیر خواب خوب شبانه

داشتن یک خواب خوب شبانه با از بین بردن سموم بالقوه خطرناک در مغز، ذهن را پاک می کند. این سموم شامل پروتیین‌های سمی است که ممکن است منجر به ابتلا به بیماری‌های تخریب کننده عصب مانند پارکینسون و آلزایمر شود. محققان در این مطالعه فعالیت و رفتار مغز مگس میوه را بررسی کردند. اگرچه ممکن است این حشرات بسیار متفاوت از انسان به نظر برسند، اما نورون‌هایی که چرخه خواب و بیداری این مگس‌ها را کنترل می‌کند، به طرز شگفت انگیزی شبیه انسان‌ها است. به همین دلیل اغلب از مگس میوه به عنوان ارگانیسم‌های الگو، برای مطالعه خواب و بیماری‌های تخریب عصبی استفاده می‌شود.

تاثیر خواب شبانه

یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد خواب عمیق در پاکسازی مواد زائد از بدن مگس میوه نقش دارد. این مطالعه نشان می‌دهد که عملکرد اصلی و تکاملی خواب پاکسازی مواد زائد است. میزان خوابی که برای سلامت، بدن به آن نیاز دارد به عوامل مختلفی (به وی‍ژه سن) بستگی دارد. بر این اساس نوزادان به ۹ تا ۱۰ ساعت خواب، به علاوه ۳ ساعت یا بیشتر چرت زدن در طول روز، نوپایان به ۹ تا ۱۰ ساعت خواب شبانه و ۲ تا ۳ ساعت چرت زدن در طول روز، کودکان مدرسه‌ای به ۹ تا ۱۱ ساعت و بزرگسالان ۶ تا ۹ ساعت خواب نیاز دارند. علاوه بر سن، عوامل دیگری از جمله بارداری و افزایش سن نیز می‌تواند بر مدت زمان خوابی که بدن به آن نیاز دارد، تاثیر بگذارد.

پیشنهاد مطالعه: در مجله دانستنی دلتا مطلب «درمان نابینایی با استفاده از سلول های بنیادی جسد» را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

عمیق‌‌ترین استخر جهان را می‌شناسید؟

عمیق ترین استخر جهان با 40 متر عمق است.این مکان عجیب در هتل چهار ستاره Terme Millepini د…