چگونه از جعل امضا در چک پیشگیری کنیم؟

۸
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
امروزه جعل امضای چک یکی از رایج‌ترین شکایات در بانک‌ها و کلانتری‌ها است که می‌توانید با رعایت چند نکته ساده از جعل چک و اقدامات افراد سودجو و جاعل جلوگیری کنید.
پیشگیری از جعل امضای چک

معمولا جعل امضا، در زمان صدور چک قابل تصور است، زیرا بعد از صدور چک، احتمال جعل امضا کم‌تر است؛ بنابراین برای جلوگیری از جعل امضا چک معمولا راهکار‌هایی پیشنهاد می‌شود. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی روش‌های پیشگیری از جعل امضای چک می‌پردازیم.

پیشگیری از جعل امضای چک

معمولا جعل امضا، در زمان صدور چک قابل تصور است، زیرا بعد از صدور چک، احتمال جعل امضا کم‌تر است؛ بنابراین برای جلوگیری از جعل امضای چک معمولا راهکار‌های زیر پیشنهاد می‌شود:
  • صاحب حساب، امضایی داشته باشد که به سادگی نتوان آن را جعل کرد، البته امضای شلوغ و پر خطوط هم ممکن است دردسرساز شود؛ از این جهت که هنگام تعیین اصالت بسیار سخت خواهد شد.
  • امضای چک، انحصاری باشد. این امر باعث می‌شود که از نمونه امضای شما افراد کم‌تری مطلع شوند.
  • برای صدور چک از خودکار اختصاصی که مخصوص تحریر و امضای چک است، استفاده کنید.
  • دسته چک یا برگ چک را در دسترس دیگران قرار ندهید و معمولا به‌صورتی نگهداری کنید که امکان دسترسی به آن برای دیگران غیر ممکن یا سخت باشد.

جعل امضا چک

  • به‌طور معمول کسی که امضا صاحب حساب را روی چک شبیه‌سازی یا به عبارت دیگر امضای او را جعل می‎‌کند، معمولا‌ از آشنایان وی است؛ زیرا کسی که صاحب حساب را ندیده و از امضای او بی‌اطلاع است به سختی می‌تواند امضایی شبیه امضای دارنده حساب بر روی چک درج ‌کند. در واقع، اگر شخص چک را پیدا یا آن‎ را سرقت کند و از نمونه امضای صاحب‌ حساب نیز بی‌اطلاع باشد، به ‎نام خود و با امضایی غیر از نمونه امضای موجود در بانک امضا می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب اجرت‌المثل، حقی در کنار نفقه و مهریه برای زنان را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

تفاوت مجازات رابطه نامشروع، برای افراد متاهل و مجرد

قانون‌گذار با تکیه بر قواعد شرع و همچنین با توجه به اوضاع و احوال جامعه جرائمی مانند زنا و…