دیه تصادفات رانندگی را چگونه بگیریم؟

۸
2
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
اگر تصادف رانندگی منجر به جراحت جسمی فردی شود که مستحق دریافت دیه باشد، باید از طریق قانونی اقدام کرد.
دیه در تصادفات رانندگی

پس از وقوع تصادف رانندگی باید نکات مهمی را رعایت کنیم و حواسمان باشد که اگر حادثه خسارت جسمی به همراه داشت، چگونه آن را به پلیس اطلاع دهیم و دیه دریافت کنیم. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی گرفتن دیه در تصادفات رانندگی می‌پردازیم.

گرفتن دیه در تصادفات رانندگی

خسارات ناشی از تصادفات رانندگی به دو دسته مالی و جانی تقسیم می‌شود. اگر به هنگام وقوع سانحه رانندگی به جسم و مال فردی آسیبی هرچند کوچک برسد، باید خسارت و دیه پرداخت شود. اگر تصادف منجر به خونریزی و آسیب جسمی فردی شود، باید در ابتدا با پلیس و سپس با اورژانس تماس حاصل شود تا نیروهای امدادی خود را به محل حادثه برسانند. نیروهای اورژانس پس از حضور در محل حادثه و معاینه فرد آسیب دیده، گزارشی را مبنی بر آسیب دیدگی تهیه می‌کنند و آن را در اختیار فرد آسیب دیده می‌گذارند.

فردی که در تصادف آسیب دیده است، می‌تواند با گواهی اورژانس، به مراجع قضایی مراجعه کند تا او را به پزشکی قانونی ارجاع دهند و سپس گزارش پزشکی قانونی مبنی بر میزان آسیب وارده به فرد، در اختیار دادسرا قرار می‌گیرد تا بر اساس آن میزان دیه مشخص شود. در تصادف‌هایی که با آسیب جسمی همراه هستند، باید حتما میزان دیه و همچنین جزئیات خسارت وارد شده به بدن فرد مورد بررسی قرار گیرد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب عواقب افترا زدن به افراد را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چند نکته مهم که در مورد سهم‌الارث زنان باید بدانید

از آثار حقوقی عقد ازدواج دائم، ارث بردن مرد و زن از یکدیگر بعد از فوت یکی از آنهاست که مبن…