خانه نکات حقوقی چه زنانی برای خروج از کشور به اجازه شوهر نیاز ند‌ارند‌؟

چه زنانی برای خروج از کشور به اجازه شوهر نیاز ند‌ارند‌؟

۲
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران صدور گذرنامه جداگانه و خروج از کشور برای بانوان متاهل مشروط به موافقت شوهر ایشان است.
خروج از کشور

زن برای خروج از کشور نیاز به اجازه همسرش دارد و مطابق با ماده ۱۸ قانون گذرنامه خانم متاهل در هر سنی که باشد برای خروج از کشور به اجازه شوهر خود نیاز دارد. شوهر در هر زمانی که از اجازه خود منصرف شد می‌تواند با مراجعه به پلیس گذرنامه نسبت به جلوگیری از خروج همسر خود اقدام کند که در این صورت گذرنامه زوجه ضبط می‌شود. اما چه زنانی برای خروج از کشور نیاز به اجازه همسر خود ندارند؟ در این نوشتار از مجله اینترنتی دلتا به بررسی موضوع خروج از کشور بدون اجازه شوهر می‌پردازیم.

زنانی که به اجازه شوهر برای خروج از کشور نیاز ندارند

شرایط خروج از کشور بدون اجازه شوهر عبارت است از:

  • زنانی که با همسر خود مقیم خارج از کشور هستند.
  • زنانی که با همسر خارجی ازدواج کرده و تابعیت ایرانی خود را حفظ کرده اند.
  • به موجب نظریه شورای نگهبان، زنانی که عازم سفر حج تمتع هستند نیز از این قانون مستثنی شده‌اند.

در موارد اضطراری نیز در صورت اجازه دادستان شهرستان امکان صدور گذرنامه وجود دارد، اما این شرایط ضروری در قانون تعریف نشده و تشخیص آن به اختیار دادستانی است. بنابراین هر زن ایرانی متاهل زمانی که می‌خواهد گذرنامه بگیرد یا آن را تمدید کند، نیاز به کسب اجازه کتبی همسرش دارد و در فرم‎های گذرنامه نیز یک بخش مشخص برای اعلام رضایت شوهر و امضای او وجود دارد که باید در دفترخانه اسناد رسمی نیز گواهی شود.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر، مطلب چه کسانی ممنوع الخروج می‌شوند؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

فریب در ازدواج چه عواقبی دارد؟

فریب در ازدواج یا تدلیس زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از زوجین قبل از انعقاد عقد طرف خود را ب…