آیا اندازه مغز نوابغ با هوش آن‌ها ارتباط دارد؟

۴
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
یکی از سوالات رایج درباره نوابغ، اندازه و وزن مغز آن‌هاست که محققان با بررسی چند عامل به این سوال پاسخ داده‌اند.
مغز نوابغ

شاید برای بسیاری از شما این سوال پیش آمده باشد که آیا مغز نوابغ و افراد بسیار باهوش از افراد معمولی بزرگتر و سنگین‌تر است یا خیر و احتمالا هیچ جوابی هم برای آن نیافته‌اید. در این مطلب از مجله دلتا با بررسی چند نمونه ساده به این سوال پاسخ می‌دهیم که به راستی تفاوتی میان اندازه یا وزن مغز نوابغ با سایر افراد وجود دارد یا خیر؟.

باید گفت اندازه به تنهایی نمی‌تواند توضیح دهد که چرا بعضی از ما جز نوابغ محسوب می‌شویم و برخی دیگر نه. برخی از حیوانات مغز بزرگ دارند، مانند دلفین‌ها و نهنگ‌ها که بسیار باهوش هستند اما کلاغ‌ها نیز با مغز‌های کوچک خود بسیار هوشمند هستند.

مغز نوابغی مانند آلبرت انیشتین اندازه گیری شده است اما باید بدانید که هیچ ارتباطی میان اندازه و وزن مغز او با نبوغش دیده نشده است. یک مطالعه نشان داد که سلول‌های گلیایی انیشتین بیش از حد متوسط است. این‌ها از سلول‌های عصبی حمایت و محافظت می‌کنند و این نشان می‌دهد مغز او انرژی بیشتری می‌طلبیده است.

مطالعات دیگر نشان می‌دهد نوابغ دارای ارتباط عصبی دوربرد بیشتری هستند که از یک ناحیه مغز به ناحیه دیگر می‌رسد. با این وجود هیچ ویژگی واحدی توانایی استثنایی آن‌ها را توضیح نمی‌دهد. پایداری، سخت کوشی و عزم راسخ ممکن است به همان اندازه مهم باشد و برای نابغه بودن لزوما به مغز مخصوصاً سنگینی نیاز نیست.

۴ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۱۴ دی ۱۳۹۹ در ۲:۴۸ ب٫ظ

 2. پیروز

  ۱۳ دی ۱۳۹۹ در ۸:۲۵ ق٫ظ

  ممنون

  پاسخ

 3. ناشناس

  ۹ دی ۱۳۹۹ در ۸:۴۹ ق٫ظ

 4. ناشناس

  ۸ دی ۱۳۹۹ در ۰:۴۱ ق٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه سرعت اینترنت گوشی اندروید خود را افزایش دهیم؟

سرعت اینترنت گوشی دغدغه بسیاری از افراد است و به دنبال راهکارهای مختلفی برای افزایش آن هست…