خانه نکات حقوقی تقسیم ارث پدر

تقسیم ارث پدر

۱۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
ارث مالی است که بعد از فوت شخص به بازماندگان و وارثان او تعلق می‌گیرد.
ارث پدر

یکی از قدیمی‌ترین اختلافات و دعاوی در دادگاه‌ها مربوط به عدم توافق در مورد تقسیم ارث و میزان سهم الارث هر یک از وراث است که بهترین راه حل برای تقسیم ارث توافق میان وراث است که در غیر این صورت توسط مراجع قضایی صورت می‌گیرد به این ترتیب که وراث بعد از پرداخت مالیات ارث و مراجعه به شورای حل اختلاف و گرفتن گواهی انحصار وراثت اقدام به تقسیم ارث می‌کنند. همانطور که در طبقات و درجات ارث گفته شد، برای تقسیم ارث رعایت ترتیب طبقات و درجات از اهمیت بسیاری برخوردار است، به طوری که با وجود طبقه اول، طبقه دوم ارث نمی‌برد و با وجود درجه اول نیز درجه دوم ارث نمی‌برد. میزان سهم‌الارث هر یک از وراث طبق قانون مشخص شده است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی تقسیم ارث پدر می‌پردازیم.

تقسیم ارث پدر

بعد از فوت وراث با مراجعه به شورای حل اختلاف و گرفتن گواهی انحصار وراثت اقدام به تقسیم ارث می‌کنند. طبقه اول از وراث عبارتند از:

  • در جه یک: پدر و مادر و فرزندان
  • درجه دو: اولاد اولاد ( نوه‌های متوفی )

زمانی که پدر فوت می‌کند ابتدا در صورت زنده بودن همسرش، سهم زن از ارث شوهر به وی پرداخت می‌شود، بعد از پرداخت مهریه زوجه و میزان سهم الارث او در صورت نداشتن فرزند یک چهارم به او ارث تعلق می‌گیرد و در صورت داشتن فرزند به زوجه یک هشتم ارث می‌رسد. بعد از آن نوبت به بقیه وراث می‌رسد. اگر متوفی دارای پدر و مادر باشد و فرزند هم داشته باشد سهم هر یک از پدر و مادر متوفی یک ششم است و در صورتی که متوفی پدر یا مادر و یا هم پدر و هم مادر داشته باشد و فرزند نداشته باشد سهم مادر یک سوم و بقیه ترکه متعلق به پدر است.

ارث پدر

تقسیم ارث پدر در مصادیق مختلف

برای تقسیم ارث پدر به فرزندان چندین حالت وجود دارد:
اگر وراث متوفی پدر و مادر و یک دختر باشد، سهم ارث پدر یک ششم و سهم ارث مادر نیز یک ششم است. سهم ارث دختر در این حالت سه ششم است.
اگر وراث متوفی پدر و مادر و چند دختر باشند، سهم پدر و مادر هر یک یک ششم و چهار ششم بین دختران تقسیم می‌شود.
اگر وراث متوفی پدر و مادر یا یکی از این دو باشد و مابقی پسر و دختر باشند به نسبت پسر دو برابر دختر تقسیم می‌شود.
حالت دیگر این است که متوفی دارای پدر و مادر و یک و یا چند فرزند پسر باشد، در این حالت یک ششم به پدر یا مادر و مابقی به پسر یا پسران متوفی می‌رسد.
نکته مهم این است که اول زوجه سهم ارث خود را می‌برد و بقیه ترکه به صورت فوق تقسیم می‌شود.

پیشنهاد مطالعه:  برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر تقسیم ارث خانه به چه صورت انجام می‌شود؟ را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

تمدید اجاره در زمان کرونا به چه صورت است؟

از آن جا که موجر مالک عین مورد اجاره محسوب می‌شود و مصوبات آمرانه ستاد ملی مبارزه با کرونا…