خانه گردشگری هیس! اینجا ساکت ترین مکان در جهان است! (+ویدیو)

هیس! اینجا ساکت ترین مکان در جهان است! (+ویدیو)

۶
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
در دنیایی که هر روز با سر و صداهای گوش‌خراش زیادی روبرو می‌شویم پیدا کردن مکانی کاملا آرام و ساکت مطمئنا لذت‌بخش است. جالب است بدانید که اتاقی در شهر مینیاپولیس ایالات متحده وجود دارد که به عنوان ساکت ترین نقطه جهان شهرت پیدا کرده است.
ساکت ترین نقطه جهان

ساکت ترین نقطه جهان

ساکت ترین نقطه جهان یک اتاق است در مینیاپولیس! اما جالب است که بدانید برخلاف چیزی که به نظر می‌رسد این سکوت مطلق اصلا آرامش‌بخش و لذت بخش نیست و گفته می‌شود که هیچ کس برای مدت طولانی نمی‌تواند سکوتِ کرکننده این اتاق را تحمل کند. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید تا در مورد این اتاق خاص و عجیب بیشتر صحبت کنیم.
ساکت ترین نقطه جهان در مینیاپولیس

ساکت ترین اتاق جهان

ساکت ترین نقطه جهان در واقع اتاقی بدون پژواک و بخشی از آزمایشگاه اورفیلد در مینه سوتا است. این اتاق آن قدر ساکت است که بیش از ۴۵ دقیقه نمی‌توانید سکوت آن را تحمل کنید وگرنه دیوانه می‌شوید. یکی از علایق آقای استیو اورفیلد، موسس و بنیان‌گذار این آزمایشگاه این است که تاثیر صدا و به ویژه سکوت بر احساس راحتی و آسایش مردم را بررسی کند.

آقای استیو اورفیلد در مصاحبه‌ای در مورد ساکت ترین نقطه جهان گفته است:

«ما مردم را به چالش می‌کشیم تا در تاریکی در ساکت ترین نقطه جهان بنشینند و ببینند تا کجا می‌توانند این حجم از سکوت را تحمل کنند. جالب است دانید که طولانی‌ترین مدتی که کسی توانسه در این اتاق بماند ۴۵ دقیقه بوده است! هنگامی که در این اتاق قرار می گیرید گوش هایتان حساسیت بیشتری پیدا می کنند و شروع به شنیدن چیزهایی می‌کنید که قبلا نشنیده اید. مثلا می توانید صدای ضربان قلبتان، حتی صدای شش هایتان که از هوا پر و خالی می شوند و صدای قار و قور بلند شکمتان را بشنوید.»

ساکت ترین نقطه جهان در مینه سوتا

هدف از ساخت ساکت ترین مکان در جهان چیست؟

با این حال هدف از ساخت این اتاق آزار و اذیت مردم نبوده است! شرکت‌ها و کمپانی‌های مختلف محصولاتشان را در این اتاق تست می‌کنند تا شدت و بلندی صدای آن‌ها را اندازه‌گیری کنند. به تازگی سازمان فضانوردی ناسا هم فضانوردانش را به این اتاق می‌فرستد تا خود را برای تحمل سکوت کرکننده فضا آماده کنند. این اتاق کاربردهای حرفه‌ای دارد، اما برای من و شما این اتاق مکانی گیج‌کننده و اذیت‌کننده خواهد بود. یکی از مشتریان دائمی استیو کسی است که مدعی است بی‌صداترین یخچال در آمریکا را ساخته است. هر سال جدیدترین محصول این شرکت به این اتاق آورده می‌شود تا میزان بلندی و سر و صدایش به طور دقیق اندازه‌گیری شود.
اتاق های مرده

هیچ کس بیش از ۴۵ دقیقه نمی‌تواند در این اتاق بماند!

افرادی که وارد ساکت ترین نقطه جهان می‌شوند نه تنها پس از مدتی شروع به شنیدن صدای ضربان قلب می‌کنند، بلکه در جهت‌یابی و حتی ایستادن هم دچار مشکل می‌شوند! شاید باورتان نشود اما ظاهرا ایستادن، راه رفتن و جهت یابی ما انسان ها هم تا حد زیادی به سر و صداهای اطرافمان بستگی دارد؛ دقیقا همان صداهایی که گاهی از آن شاکی هستیم!
اورفیلد در رابطه با این ویژگی عجیب اتاق بدون پژواک می گوید:

ما انسان‌ها بر اساس صداهایی که می‌شنویم جهت یابی می کنیم و می‌توانیم راه برویم. در اتاق بدون پژواک هیچ سرنخی برای جهت‌یابی وجود ندارد و همین باعث سردرگمی افراد می‌شود. اگر نیم ساعت در این اتاق بمانید نمی‌توانید از روی صندلی بلند شوید!

بنابراین دفعه بعد که از سر و صدا و هیاهوی تمدن خسته شدید و دوست داشتید در سکوت مطلق باشید مراقب باشید که چه آرزویی می‌کنید!
اتاق های بدون پژواک

اتاق های بدون پژواک | Anechoic Chambers

ایده اتاق‌های بدون پژواک که اتاق‌های مرده هم نامیده می‌شوند اولین بار در جریان جنگ جهانی دوم مطرح و ساخته شدند. این اتاق‌ها در آن زمان برای تست و بررسی تجهیزات ارتباطی و شنودی نظامی ساخته شده بودند. طراحی این اتاق ها به گونه‌ای است که کلیه امواج صوتی یا ارتعاشات الکترومغناطیسی را جذب کند. امروزه اتاق‌های بدون پژواک برای مقاصد مختلف و آزمایش و بررسی محصولات مختلف استفاده می‌شوند.

 • جزایر هالیگ

  جزایر فراموش شده دریای وادن

  درست در سواحل شمال غربی آلمان، در دریای شمالی وادن، سری ده تایی از جزایر کم ارتفاع و همسطح…
 • موزه جهانی فیفا

  از موزه فیفا دیدن کنید!

  موزه جهانی فیفا ( Fifa World Football Museum ) در اوایل سال 2016 افتتاح شده است. موزه‌ای ک…
 • جنگل ابر شاهرود

  سفر به بانک دارویی ایران

  جنگل ابر شاهرود یکی از معرو‌ف‌ترین و زیباترین جاذبه های توریستی طبیعی ایران به شمار می‌رود…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

جزایر فراموش شده دریای وادن

درست در سواحل شمال غربی آلمان، در دریای شمالی وادن، سری ده تایی از جزایر کم ارتفاع و همسطح…