شهری در دو کشور! (+ویدیو)

۵
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
آیا تا به حال آرزو کرده‌اید در شهری زندگی کنید که تنها با برداشتن یک قدم در آن، بتوانید از کشوری به کشور دیگر بروید؟ در مرز بلژیک و هلند شهر کوچکی به نام بارل وجود دارد که شما تنها با قدم زدن در این شهر از کشوری به کشور دیگر سفر می‌کنید.
شهر پر مرز بارل

شهر پر مرز بارل در شهرستان تورنو در استان آنتورپ در منطقه فلاندری کشور بلژیک واقع شده‌است و مرز مشترک بلژیک و هلند محسوب می‌شود. در این شهر زیبا و کوچک که نیمی از آن در هلند است و نیمی دیگر در بلژیک، مردم در خانه‌هایی زندگی می‌کنند که روی مرز مشترک این دو کشور ساخته شده است. با مجله دلتا همراه باشید.
شهر پر مرز بارل در تورنو

شهری شبیه به یک پازل

بهتر است کمی بیشتر با موقعیت جغرافیایی شهر پر مرز بارل آشنا شویم. این شهر مرزی کوچک از شمال متعلق به هلند است و از جنوب در بلژیک قرار دارد. بارل از زمین‌های کوچکی ساخته شده است. بخشی که متعلق به بلژیک است به نام بارل هرتاگ (Baarle-Hertog) شناخته می‌شود و زمین‌های متعلق به هلند، بارل ناساو (Baarle-Nassau) نامیده می‌شوند. تا اینجا که با اشتراکات مرزی در شهر کوچک بارل آشنا شدید، می‌توانید تصور کنید که تقسیمات کشوری و قوانین در این شهر چقدر پیچیده است.
مرز مشترک بلژیک و هلند
شاید تصور کنید که زمین‌های متعلق به بلژیک و هلند کاملا از هم مجزا هستند و تقسیمات مشخصی دارند، اما اینطور نیست و زمین‌ها در هم ادغام شده‌اند و خطوطی که مرز دو کشور را نشان می‌دهند در واقع در همه جای شهر دیده می‌شوند. تعداد ۲۶ قطعه مجزا متعلق به کشور هلند است که توسط زمین‌های بلژیکی احاطه شده است و برخی از زمین‌های هلندی و بلژیکی کاملا باهم ادغام شده اند.
شهری شبیه به یک پازل
این شهر از بالا باوجود خطوط تقسیمات مرزی‌اش، شبیه به یک پارچه چهل تکه به نظر می‌رسد. همین تقسیمات مرزی در شهر پر مرز بارل، باعث شده این شهر دارای یکی از پیچیده‌ترین مرزها بین دو کشور در دنیا باشد.
مرز هلند و بلژیک
جغرافیای پیچیده‌ این شهر مربوط به دوران قرون وسطی است، زمانی که معاملات زیادی در خصوص خرید و فروش زمین‌های این منطقه از طریق خانواده‌های اشرافی، صورت می‌گرفت. عمده‌ این زمین‌ها توسط دوک باربانت (Duke of Brabant) از خاندان اشرافی ناساو، خریداری شد.
شهر بارل در منطقه فلاندری کشور بلژیک
این مرزها تا پیش از اعلام استقلال بلژیک از هلند در سال ۱۸۳۱، تعریف نشده بود و پس از این اتفاق، دو کشور مجبور به تعیین زمین های خودشان شدند. در گذر سال‌ها، این مرزها بسیار تغییر کرده است و هر کدام از زمین‌ها بارها بین دو کشور معامله شده است و زمین‌های بلاتکلیف زیادی وجود داشته که مشخص نبوده به کدام منطقه تعلق دارد. سرانجام در سال ۱۹۹۵ ملیت آخرین زمین نیز مشخص شد و بعد از آن، مرزهای نهایی این دو کشور روی زمین و نقشه‌ها، کشیده شدند.
پیچیده‌ترین مرز بین دو کشور

تغییر کشور با یک قدم!

امروزه این شهر کوچک تبدیل به یک جاذبه‌ توریستی شده است و افراد زیادی برای دیدن این پازل کوچک به این شهر می‌آیند. وارد شدن به کشوری دیگر تنها با یک گام، تجربه‌ جالبی است که در هیچ کجای دنیا نمی‌توانید آن را به این شکل خاص، تکرار کنید. در سراسر شهر ضربدر و علامت‌های سفیدی می‌بینید که نشان دهنده‌ مرز دو کشور هستند. این علامت‌ها در پیاده‌روهای شهر، کافه‌ها و ساختمان‌های شهر نیز دیده می‌شوند.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

حمام علیقلی آقا، جاذبه گردشگری اصفهان

حمام علیقلی خان اصفهان یک حمام در اصفهان بوده در دوره حاضر تغییر کاربری داده و تبدیل به مو…