دریاچه خال‌دار، شگفتی بی‌نظیر کانادا!

۳
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
دریاچه خالدار در ماه‌های زمستان و بهار مثل دریاچه‌های معمولی دیگر است. اما در فصل تابستان بیشتر آب دریاچه تبخیر می‌شود و سر و کله این خال‌های عجیب و غریب پیدا می‌شود.
دریاچه خالدار

در شهر اوسویوس کانادا، دریاچه‌ای عجیب و غریب وجود دارد که از پدیده‌های نادر طبیعی است. در اینجا با دریاچه‌ای روبرو می‌شوید که با چندین و چند گودال دایره‌ای رنگارنگ پوشیده شده و به‌‌همین‌دلیل به آن دریاچه خالدار می‌گویند. برای آشنایی بیشتر، با مجله دلتا همراه باشید.

دریاچه خالدار در کانادا

دریاچه خالدار شگفت‌انگیز

این دریاچه شگفت‌انگیز که دایره‌های متعدد زرد‌رنگ زیادی در دل خود دارد و مانند پیراهنی خال‌خالی به‌نظر می‌رسد، سالانه گردشگران زیادی را از دور دنیا به‌خود جذب می‌کند.

در گرمای تابستان این زیبایی طبیعی، به جایی برای پیاده‌روی تبدیل می‌شود. مردم محلی، به این دریاچه کلیلوک می‌گویند. این دریاچه، هم برای آن‌ها مقدس است و هم ارزش فرهنگی زیادی دارد.

این خال‌ها بر روی دریاچه چگونه به‌وجود می‌آیند؟

در واقع این دریاچه کوچک، معدنی‌ترین دریاچه دنیاست و در آن مواد معدنی زیادی مثل کلسیم، سدیم سولفات و منیزیوم سولفات پیدا می‌شود. این مواد معدنی و نمک‌ها از تپه‌های اطراف، وارد این دریاچه شده‌اند.

دریاچه خالدار

در طول تابستان‌های گرم، بیشتر آب این دریاچه تبخیر می‌شود و تجمع این مواد معدنی به شکل لکه‌هایی در دریاچه نمایان می‌شود. در طول تابستان اندازه و رنگ این لکه‌ها با میزان تبخیر تغییر می‌کند. بسته به مواد معدنی‌ای که هر کدام از لکه‌ها از آن تشکیل شده‌اند رنگ این لکه‌ها بین آبی، سبز و زرد متفاوت است.

گذشته دریاچه خالدار

این دریاچه کمیاب، قرن‌ها به عنوان دریاچه‌ای که مردم را شفا می‌دهد مورد احترام بود. مردم اعتقاد داشتند که هر کدام از این دایره‌ها، مواد دارویی خاص و خاصیت درمانی مخصوص دارد.

 دریاچه کلیلوک کانادا

قبیله اوکاناگان از آب این گودال‌ها برای درمان بیماری‌هایی مثل زگیل، بیماری‌های پوستی، دردهای بدنی و زخم استفاده می‌کردند و آنقدر این دریاچه خواص درمانی زیادی داشت که از نظر آن‌ها مقدس بود.

زمین پیرامون دریاچه تا حدود ۴۰ سال مالکیت خصوصی داشت و سال‌ها در اختیار خانواده‌ای به اسم ارنست اسمیت بود.این خانواده بعد از مدتی تصمیم می‌گیرد که از این دریاچه به عنوان چشمه آب گرم استفاده کند.

مردم بومی این ناحیه، تصمیم می‌گیرند تا برای حفاظت از دریاچه، آن را از خانواده اسمیت خریداری کنند. سرانجام در سال ۲۰۰۱ بعد از چانه‌زنی‌های بسیار، افراد بومی موفق می‌شوند تا این دریاچه را به قیمت ۷۲۰ هزار دلار از این خانواده بخرند. هدف آن‌ها برای پرداخت این مقدار پول این بود که از اینجا به عنوان یک مکان مقدس و شفادهنده محافظت کنند.

معدنی ترین دریچه دنیا در کانادا

اینجا جادویی‌ترین مکان کاناداست، پس تعجب برانگیز نیست که این منطقه زیبا و منحصربه‌فرد گردشگران زیادی دارد و از آن جاذبه‌هایی است که هر مسافری در شهر اوسویوس در بریتیش کلمبیای کانادا از آن دیدن می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: مطلب پل شگفت‌انگیز اژدها، نماد قدرت و ثروت را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
 • باغ بومارزو

  سرزمین عجیب هیولاها کجاست؟

  باغ بومارزو که به سرزمین هیولاها معروف است، توسط یک مرد عاشق ساخته شده و امروزه، از جاذبه‌…
 • آبشار نمکی پتاس

  تنها آبشار نمکی جهان در ایران!

  آبشار پتاس، تنها آبشار نمکی جهان است. این آبشار از جاذبه‌های طبیعی ایران می‌باشد. این جاذب…
 • کوه آتشین رامهرمز

  تشکوه، کوه همیشه شعله‌ور ایران

  این آتش، حاصل خروج گاز از شکاف‌های کوه آتشین رامهرمز است، گازهایی که از پيچ و خم لايه‌هاى …
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

سرزمین عجیب هیولاها کجاست؟

باغ بومارزو که به سرزمین هیولاها معروف است، توسط یک مرد عاشق ساخته شده و امروزه، از جاذبه‌…