مجازات شرکت در دعوا خیابانی

۴
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
چیزی که امروزه به شدت در حال افزایش بوده و در کنار جرائم روز افزون خود نمایی می‌کند افزایش آمار درگیری‌ها و نزاع‌های خیابانی است.
شرکت در دعوا خیابانی

یکی از مهمترین دلیل مراجعه مردم به پزشکی قانونی همین نزاع‌ها و دعواهای خیابانی است؛ اکثر قتل‌ها بدون برنامه ریزی و قصد و از پیش برنامه‌ریزی نشده است بیشتر قتل ها در همین نزاع‌های خیابانی است که در یک لحظه اتفاق می‌افتد. در دسترس بودن سلاح‌های سرد عامل اصلی این قتل‌ها بوده که ضارب در لحظه‌ی ضربه زدن به عواقب آن فکر نمی‌کند. در جامعه پر از اغتشاش و استرس داشتن مهارت صبر و سکوت و کنترل خشم و عصبانیت از مهمترین مهارت‌ها و تکنیک‌هایی است که لازمه زندگی امروزی است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی مجازات شرکت در دعوا خیابانی می‌پردازیم.

شرکت در دعوا خیابانی

برای اینکه دعوا اتفاق بیفتد باید درگیری فیزیکی و جسمی رخ دهد که معمولا ورود به یک دعوا همراه با درگیری ضرب و جرح و در مجموع مرتکب جرم شدن علیه اشخاص است. از نظر حقوقی ضربه ای که باعث خونریزی نمی شود اما عواقبی مانند (تورم، کبودی، پیچ خوردن دست و پا) را به همراه دارد ضرب نام دارد. در مقابل کلمه جرح وجود دارد که همواره به همراه خونریزی است: مثل خراشیدگی بریدگی یا پارگی. درگیری‌های لفظی مشمول عناصر مجرمانه توهین فحاشی و افترا است.

شرکت در دعوا خیابانی

مجازات شرکت در دعوا خیابانی

هرگاه عده‌ای با یکدیگر دعوا می کنند هریک از شرکت کنندگان به مجازات زیر محکوم می‌شوند:

  • درصورتی که نزاع منتهی به قتل شود به حبس از یک تا سه سال
  • در صورتی که منتهی به نقص عضو شود به حبس از شش ماه تا سه سال
  • در صورتی که منتهی به ضرب و جرح شود به حبس از سه ماه تا یکسال

مجازات نامبرده در بالا فقط برای بخش جنبه‌ عمومی جرم است چون قانونگذار معتقد است که دعوا و درگیری و منازعه به نظم عمومی جامعه آسیب می‌زند. جدا از جنبه عمومی جرم و مجازات جنبه خصوصی جرم است. هر دعوا و درگیری شاکی خصوصی هم دارد که با مراجعه وی به دادسرا و شکایت در باب آسیب دیدگی یا شکستگی و مصدومیت جرم واقع شده در دست رسیدگی قرار می‌گیرد.

برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر جرم تهدید به انتشار عکس خصوصی افراد را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

با انواع کلاهبرداری‌های پیامکی آشنا شوید

کلاهبرداری پیامکی یکی از انواع کلاهبرداری‌ها است. طبق قانون «هرکسی از راه حیله و تقلب و اع…