ما از آنچه فکر می‌کنیم به مرکز کهکشان راه‌شیری نزدیک‌تر هستیم

۲
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گروهی از دانشمندان با روشی تازه تخمین زده‌اند که منظومه‌ی شمسی می‌تواند از آنچه تاکنون تصور می‌شد به مرکز کهکشان راه شیری نزدیک‌تر باشد.
مرکز کهکشان راه شیری

در مرکز کهکشان راه شیری یک سیاهچاله‌ بسیار عظیم به نام کمان *A وجود دارد که دارای جرمی تقریبا ۴ میلیون برابر خورشید است. منظومه‌ شمسی هم در یکی از بازوهای کهکشان قرار دارد. در این مطلب از مجله دلتا با کشف جدید دانشمندان آشنا می‌شوید.

به‌تازگی دانشمندان کشف کرده‌اند که ما ۲۰۰۰ سال نوری از آنچه تاکنون تصور می‌شد، به مرکز کهکشان نزدیک‌تر هستیم. اگرچه نتیجه این پژوهش این بدان معنا نیست که ما در مسیر برخورد با سیاهچاله‌ عظیم *Sagittarius A قرار داریم بلکه به‌سادگی، مدل دقیق‌تری از کهکشان راه شیری را بر اساس داده‌های جدید ارائه می‌دهد.

طی ۱۵ سال گذشته، یک پروژه نجوم رادیویی در ژاپن به نام VERA در حال جمع آوری اطلاعات از کهکشان است. VERA با استفاده از روشی به نام تداخل‌سنجی، داده‌های تلسکوپ‌های سراسر ژاپن را جمع‌آوری و آن‌ها را با داده‌های دیگر پروژه‌های موجود ترکیب کرد تا بتواند دقیق‌ترین نقشه کهکشان راه شیری را تهیه کند.

فاصله با مرکز کهکشان راه شیری

با مشخص کردن مکان و سرعت حدود ۹۹ نقطه‌ خاص در کهکشان ما، VERA به این نتیجه رسیده است که سیاهچاله‌ عظیم کمان *A در مرکز کهکشان ما در واقع ۲۵۸۰۰ سال نوری از زمین فاصله دارد که تقریبا ۲۰۰۰ سال نوری از آنچه دانشمندان پیش از این تصور می‌کردند نزدیک‌تر است.

این مدل جدید همچنین محاسبه می‌کند که زمین با سرعت بیشتری از آنچه می‌دانستیم در حال حرکت است. مدل‌های قدیمی سرعت زمین به دور مرکز کهکشان را ۲۲۰ کیلومتر (۱۳۶ مایل) بر ثانیه نشان می‌دادند اما مدل جدید VERA آن را تا سرعت ۲۲۷ کیلومتر بر ثانیه افزایش می‌دهد.

دانشمندان پروژه‌ VERA اکنون امیدوارند که با افزایش نقاط جمع‌آوری داده از طریق گسترش پروژه تحت EAVN (شبکه‌ VLBI آسیای شرقی) و همچنین جمع‌آوری داده‌ها از مجموعه‌ بزرگتر رادیو تلسکوپ‌های واقع در ژاپن، کره و چین، بتوانند دقت مدل خود را افزایش دهند.

پیشنهاد مطالعه: برای مطالعه بیشتر مطلب «در صورت سقوط در سیاه چاله چه اتفاقی می‌افتد؟»‌ را بخوانید.

۲ دیدگاه

  1. ناشناس

    ۱۰ آذر ۱۳۹۹ در ۱۰:۴۹ ق٫ظ

  2. ناشناس

    ۸ آذر ۱۳۹۹ در ۸:۲۶ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چگونه سرعت اینترنت گوشی اندروید خود را افزایش دهیم؟

سرعت اینترنت گوشی دغدغه بسیاری از افراد است و به دنبال راهکارهای مختلفی برای افزایش آن هست…