خانه گردشگری دریاچه ای که یک شبه همه را کشت!

دریاچه ای که یک شبه همه را کشت!

۱۵
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
تا به حال درباره کشنده‌ترین دریاچه دنیا که در گینس ثبت شده است چیزی شنیده‌اید؟ فکر می‌کنید چه چیزی باعث شده تا به این دریاچه یک همچین لقب ترسناکی بدهند؟
دریاچه نیوس

ماجرای هولناک دریاچه نیوس در یکی از روزهای آگوست سال ۱۹۸۶ رقم خورد. ناگهان صدای مهیبی شنیده شد و در چند دقیقه آدم‌های زیادی از بین رفتند. بعضی از دریاچه‌های آفریقا مثل دریاچه نیوس می‌توانند ابرهای کشنده ای منتشر کنند که پر از گازهای سمی است. مجله دلتا را همراهی کنید تا با یکی از خطرناک‌ترین جاذبه‌های گردشگری آشنا شوید.

دریاچه نیوس

دریاچه نیوس کجاست؟

 اتفاق‌هایی که تا به حال در این دریاچه افتاده نشان می‌دهد که دریاچه جان همه را تهدید می‌کند. دریاچه نیوس حدود ۴۰۰ سال پیش در یک دهانه آتشفشانی شکل گرفته و سطح بالایی از دی‌اکسیدکربن دارد که به خاطر فعالیت‌های آتشفشانی که کیلومترها در زیر آن اتفاق می‌افتد به وجود می‌آیند. در دریاچه‌های معمولی این جور گازها در همان لحظه از دریاچه بیرون می‌آیند اما دریاچه نیوس با همه دریاچه‌ها فرق دارد! این دریاچه به جای اینکه گاز را منتشر کند مثل یک انباری آن‌ها را ذخیره و روی هم تلمبار می‌کند. اما چرا؟

مرگبارترین دریاچه جهان

چه اتفاقی افتاد؟

دریاچه نیوس آنقدر با گازها پرفشار می‌شود که می‌تواند مثل یک بمب ساعتی عمل کند! در آب‌و‌هوای گرم و استوایی کامرون لایه سطحی و گرم آب مثل یک درپوش کل سطح دریاچه را می‌پوشاند و این باعث می‌شود که این آب‌های گرم با آب‌های سردی که در کف دریاچه هستند ترکیب نشوند. برای همین گازهای آتشفشانی از کف دریاچه بیرون می‌آیند با گذشت زمان در همان کف دریاچه تجمع می‌کنند. اما در روز حادثه انگار درپوش طبیعی این دریاچه برداشته شد و ناگهان همه دی اکسیدهای کربن کف دریاچه به بیرون آمد! دانشمندان مطمئن نیستند که چرا درپوش طبیعی این دریاچه ناگهان به این روز در آمد. شاید زمین لرزه و یا فوران آتشفشانی در کف دریاچه باعث شده تا این طبقه‌بندی آب از بین برود. روزهای قبل از این فاجعه هوا بارانی بود ممکن است که این بارندگی سطح دریاچه را خنک کرده و این باعث شده که آب‌های سطح جای خودشان را به آب‌های پر از گاز کف دریاچه بدهد. شاید هم رانش زمین مقصر این اتفاق بوده است.
آفریقا به محض اینکه آب‌های سرد و پر از گاز کف دریاچه نیوس به سطح آب رسیدند انفجاری اتفاق افتاد که نتیجه آن آزاد شدن ۱٫۶ میلیون تن گاز دی ‎اکسیدکربن بود! دریاچه ناگهان منفجر شد، چیزی شبیه یک سونامی کوچک! این گازها ابر بزرگی را به وجود آوردند. گاز دی‌اکسید‌کربن از هوای عادی سنگین‌تر است پس این ابر سمی از آسمان به زمین آمد و روستاهای اطراف را پر از گاز خفه کننده دی‌اکسیدکربن کرد. این گاز کشنده به سمت روستاها حرکت کرد. در روستای نیوس که در نزدیکی آن بود از ۸۰۰ نفر فقط ۶ نفر نجات پیدا کردند. این گاز هر که بر سر راهش بود را تا فاصله ۵۲ کیلومتری کشت. در این حادثه در عرض چند دقیقه ۱۷۴۶ نفر و ۳۵۰۰ حیوان از بین رفتند.کامرون

بعد از این حادثه بود که توجه زیادی به دریاچه نیوس شد و حتی کوچک‌ترین انتشار گازهای آن‌ها به دقت بررسی می‌شد. امروز در دریاچه لوله‌ای کار گذاشته شده که به کف آن می‌رسد و هر از گاهی گازها را فراری می‌دهد تا آن‌ها روی هم تلمبار نشوند. با این حال این لوله به تنهایی کافی نبوده، سطح دی‌اکسیدکربن این دریاچه دوباره حتی بیشتر از سال ۱۹۸۶ شده و سد طبیعی‌ که روی دریاچه قرار دارد در خطر خراب شدن است. این یعنی در صورتی که اتفاقی بیفتد هم خطر سیل وجود دارد و هم خطر گاز گرفتگی! با این حال این مکان که لقب مرگ‌بارترین دریاچه جهان را در گینس دارد یکی از مکان های گردشگری در دنیاست!
پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با مطالب جالب بیشتر، “ترسناک ترین استخر دنیا” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

گردابی از جنس سنگ در خرم آباد!

درشمال غربی شهر خرم‌ آباد و در استان لرستان، جاذبه‌ای بسیار زیبا در انتظار شماست. بنایی که…