خانه نکات حقوقی زنانی که عده طلاق ندارند

زنانی که عده طلاق ندارند

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یکی از مهم‌ترین احکام طلاق، لزوم نگه داشتن مدت زمانی تحت عنوان عده برای زنان است به این معنا که زن در طول این مدت نمی‌تواند با مرد دیگری ازدواج کند.
عده طلاق زنان

از جمله مهم‌ترین آثار طلاق، آن است که زن پس از آن، باید مدتی را به عنوان عده منتظر بماند و پس از آن مدت، در صورت تمایل به زوجیت دیگری در آید. در خصوص لزوم نگهداری عده مسائلی همچون جلوگیری از اختلاط نسل و همچنین احترام به نکاح سابق بیان شده است؛ اما مطابق قانون و شرع، بعضی از زنانی که طلاق می‌گیرند، نیازی به نگهداشتن عده ندارند و طلاق آن‌ها از نوع طلاق بائن است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی زنانی که عده طلاق ندارند می‌پردازیم.

عده طلاق دختر باکره

در ماده ۱۱۴۵ قانون مدنی، موارد طلاق بائن مشخص شدند. در حالت کلی، زنان بعد از طلاق باید عده نگه دارند، اما از آن جهت که هدف از عده طلاق جلوگیری از اختلاط نسل است، در خصوص زنانی که امکان بارداری آن‌ها و اختلاط نسل متصور نیست، نیازی هم به نگه داشتن عده طلاق توسط آن‌ها نیست. بر این اساس، در صورتی که زن پیش از طلاق باکره باشد، نیازی به نگه داشتن عده ندارد؛ چرا که امکان بارداری او متصور نیست. مهم‌ترین مثال آن، طلاق در دوران عقد است که در صورت عدم وقوع رابطه زناشویی و باکره بودن، طلاق از نوع بائن بوده و عده نیز ندارد. بنابراین ، قانون‌گذار مدتی برای عده طلاق دختر باکره تعیین نکرده است.

(برای مشاوره حقوقی در زمینه طلاق از طریق بخش پرسش و پاسخ حقوقی مجله دلتا با ما در ارتباط باشید.)

عده طلاق زنان

عده طلاق زن یائسه

در مواردی که زن یائسه شده است نیز نگهداری عده لزومی نخواهد داشت، منظور از زن یائسه زنی است که به سن یائسگی رسیده و امکان بارداری او وجود ندارد. خلاصه آن‌که، عده طلاق دختر باکره و عده طلاق زن یائسه در قانون و شرع پیش بینی نشده است و این زنان نیازی به نگه داشتن عده نخواهند داشت. طلاق زن یائسه هم از نوع طلاق بائن محسوب می‌شود. تنها موردی که زن یائسه موظف به نگهداشتن عده است، عده وفات شوهر است.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب زن خیانتکار مهریه تعلق می‌گیرد؟ را در مجله حقوقی مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

نحوه استعلام آنی اعتبار چک

اگر در کسب ‌و کار خود با چک سر و کار دارید، می‌توانید قبل از گرفتن چک از طرف مقابل، وضعیت …