خانه دانستنی ها پارچه های رصدکننده سلامت

پارچه های رصدکننده سلامت

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
یک شرکت فرانسوی پارچه های رصدکننده سلامت را عرضه کرده است که می تواند وضعیت سلامت و میزان خستگی فرد را تحت نظر بگیرد.

این پارچه که توسط شرکت Cityzen Sciences عرضه شده، جایزه ابتکارات بهداشت روزانه نمایشگاه CES 2014 را به خاطر ساخت پارچه حسی هوشمندی که میکرو حسگرهایی که در آن بافته شده، دریافته کرده است. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره این پارچه های رصدکننده سلامت بخوانید.

گیلبرت رویلون مدیر بخش بین المللی Cityzen Sciences می گوید این پارچه حسی هوشمند، گرمای بدن، میزان تنفس، ضربان قلب و همچنین حرکات فرد را از طریق GPS می خواند.

از این پارچه های رصدکننده سلامت می توان برای تولید انواع پوشاک از جمله تی شرت، دستکش، شلوار استفاده کرد. این پارچه هوشمند جدید که ترکیبی است از حسگر، الیاف، توزیع کننده های محاسبات و انتقال دهنده ای که با یک باتری کوچک کار می کند از طریق یک دستگاه کوچک به طور زمان واقعی به تلفن هوشمند مرتبط می شود.

پارچه رصد کننده وضعیت سلامت

تلفن هوشمند از اپلیکیشنی استفاده می کند که داده ها را از این پارچه گرفته، ذخیره سازی و تحلیل می کند و نشان می دهد آیا فرد کاربر خسته یا پر استرس است و یا در آستانه سکته قلبی قرار دارد؟ این اپلیکیشن های به طور واضح  برای افرادی طراحی شده و مناسب است که خود را در شرایط و وضعیت دشوار می بینند مانند ورزشکاران و سربازان.
پارچه های حسی هوشمند را که احتمالا ۳۰ تا ۴۰ درصد بیش از پارچه های معمولی هزینه دارند ،می توان به خیال راحت با استفاده از ماشین لباسشویی شست و اتوکشی کرد.

وقتی نسخه‌های رقابتی تر این پارچه های رصدکننده سلامت ساخته شود می توان حسگرهای دیگری را نیز به آن افزود. اطلاعاتی مانند اکسیژن خون، میزان هوای ورودی و خروجی ریه ها در تنفس عادی و شاید میزان قند خون می تواند چنین پارچه هایی را برای  نظارت روزانه وضعیت سلامت افراد به یک سیستم ضروری تبدیل کند.
شاید هوشمند ترین بخش این پارچه حسی هوشمند هنوز عرضه نشده است ؛ چرا که این شرکت در حال کار بر روی سیستم شارژ کننده ای برای پارچه است که بیشترین انرژی خود را در زمان شستشوی پارچه به دست می آورد.احتمالا این پارچه های حسی هوشمند اواخر سال جاری میلادی به بازار عرضه می شود.

بیشتر بخوانید: مطلب «پارچه هوشمند : به نرمی پنبه و سختی سنگ» را بخوانید.

 • احساس سرما

  چرا برخی مردم احساس سرما نمی‌کنند؟!

  هنگامی که خورشید تازه شکل گرفته بود هر چهار روز یک بار به دور خود می‌چرخید اما امروز ۲۵ رو…
 • چرخش زمین به دور خود

  چرا زمین به دور خود می‌چرخد؟

  زمین از دیسکی از گازها و ذرات گرد و غبار که در اطراف خورشید تازه متولد شده می‌چرخیدند، تشک…
 • حقایق دیوانه کننده مریخ

  حقایق جالب در مورد مریخ

  مریخ درست همانند زمین دارای اقیانوس است، با این تفاوت که اگر همه آب‌های آن را جمع کنیم، تن…
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

چرا برخی مردم احساس سرما نمی‌کنند؟!

هنگامی که خورشید تازه شکل گرفته بود هر چهار روز یک بار به دور خود می‌چرخید اما امروز ۲۵ رو…