آشنایی با لار؛ شهر حلوا !

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شهر لار ،یکی از شهرهای توریستی ایران می باشد که در جنوب استان فارس واقع شده است.
آشنایی با لار

بر اساس آثار به جا مانده و نوشته‌های جهانگردان، حداقل از دوران ساسانی تاکنون در این ناحیه سکونت وجود داشته است.مهم ترین صنایع دستی منطقه لارستان، “کوزه گری” می‌باشد. “حلوا پزی” نیز در مرکز شهرستان لار، رایج است و از صنایع دستی منطقه به حساب می‌آید. برای آشنایی با شهر لار در مجله دلتا همراه ما باشید.

شهر لار به دلیل نزدیکی به خلیج فارس مکانی جهت گردشگران خارجی و ایرانیان مقیم کشورهای حاشیه خلیج فارس می‌باشد. این شهر دارای فرودگاه بین المللی می‌باشد. سوغات محلی و مشهور لارستان، حلوای مسقطی لاری است. به دلیل نوع آب و هوای آن که گرم و خشک است، نخلستان­‌های فراوان از یک سو و آب انبارها از سوی دیگر به جلوه شهرستان افزوده است. این شهرستان با پنج واحد اقامتی برای پذیرای میهمانان و گردشگران دارد. جاذبه‌های گردشگری شهر لار را می توان در سه دسته قرارداد .جاذبه‌های مذهبی، جاذبه‌های تاریخی و جاذبه‌های طبیعی.

آشنایی با لار

قلعه اژدها پیکر

بنای قلعه‌ی اژدها پیکر مربوط به دوران پیش از اسلام است. بر فراز کوهی در غرب لار قرار گرفته و به دلیل شکل ظاهری آن به اژدها به این نام معروف شده، که از این بنا دروازه ورودی، پایه­‌های چند اتاق، آب انبار و چاه بر جای مانده است.

قلعه اژدها پیکر

بازار قیصریه لار

بازار قیصریه، یکی از آثار مهم معماری ، تجاری و تاریخی فارس محسوب می‌گردد. زمان ساخت این بازار احتمالا به اوایل قرن هشتم هجری می‌رسد. این بازار دارای یک چهارسوق هشت ضلعی با سقف گنبدی و در چهارسو، چهار بازار منشعب از آن می‌باشد. ارتفاع سقف آن ۱۸ متر است. کتیبه‌ه­ای به خط نستعلیق مربوط به همان زمان پیرامون چگونگی ساخت بازار در دهانه داخلی آن قرار داده شده است. بازار قیصریه شامل دو راسته بازار شرقی غربی و شمالی- جنوبی است که در هر کدام ۲۴ دهانه حجره وجود دارد.

بازار قیصریه

باغ نشاط

این باغ در کنار رودخانه‌ی خشک در مرکز شهر قدیم لار قرار گرفته است. باغ نشاط مربوط به دوران صفویه است و شامل یک بنای دو طبقه با زیر زمین است. در وسط شاه ­نشین عمارت، منفذی ۸ ضلعی جهت نورگیری و تهویه هوای زیرزمین قرار دارد. زیرزمین این عمارت در سال­های اخیر به عنوان زورخانه سنتی و این بنا در دوره‌­های بعد از صفوی به عنوان دارالحکومه مورد استفاده بوده است.

باغ نشاط

درکنار عمارت، حمام با سقف هلالی و ستون­های سنگی مارپیچ و آهک بری­های زیبا واقع شده است. از دیگر آثار شهرستان لارستان می­توان بنای پیرسرخ، مسجد جامع لار، پل و بند رودخانه خشک، آب انبارهای دهان شیر و آب انبارهای متعدد دیگر را نام برد.

پیشنهاد مطالعه: “فیلبند ، روستایی شناور در اقیانوس ابرها” را در مجله دلتا بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
 • عجیب‌ترین کشور اروپا

  همچنین بخوانید: اسرار شگفت انگیز تخت جمشید جزیره مرگباری که ورود به آن ممنوع است! وحشتناک‌…
 • روستای رومانو

  روستایی با مردمان اروپایی در قلب ایران!

  تنها روستای رومانو زبان ایران، روستای زرگر محسوب می‌شود. با وجود این که افسانه‌های قدیمی ز…
 • تعطیلات تیر ماه کجا برویم

  تعطیلات تیر ماه کجا برویم؟

  تیرماه سال ۱۴۰۱، غیر از جمعه‌ها، دو روز تعطیلی دیگر هم دارد که به این ترتیب می‌توانید با ا…
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

عجیب‌ترین کشور اروپا

همچنین بخوانید: اسرار شگفت انگیز تخت جمشید جزیره مرگباری که ورود به آن ممنوع است! وحشتناک‌…