آیا در صورت عدم تمکین زن، مهریه به او تعلق می‌گیرد؟

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
عقد ازدواج سبب به وجود آمدن آثاری در روابط میان زوجین می‌شود و حقوق و تکالیفی را بر عهده طرفین قرار می‌دهد. به موجب عقد ازدواج، زن مالک مهریه می‌شود و باید از همسر خود تمکین کند. در مقابل، مرد نیز موظف به پرداخت مهریه زن می‌شود.
تمکین زن و مهریه

قانون مهریه مدت‌ها است که در کشور ما به بحث داغی تبدیل شده و حاشیه‌های زیادی را با خود به همراه داشته است. در این نوشتار از مجله دلتا به ارتباط تمکین زن با مهریه در قانون می‌پردازیم.

ارتباط تمکین زن با مهریه در قانون

در قانون، مهریه به هیچ عنوان با تمکین ارتباطی ندارد. اگر زنی خانه شوهرش را بدون اجازه و اطلاع او ترک کند و مدتی در خانه شخص دیگری باشد، عدم‌تمکین کرده ‌است و مرد می‌تواند با پر کردن استشهادیه از همسایه‌ها یا مطلعین که تایید ۲ یا ۳ نفر کافی است این موضوع را ثابت کند.

اگر مرد به دادگاه شکایت کند که همسرش عدم‌تمکین کرده ‌است و در مقابل، زن مدعی شود که شوهرش او را از خانه بیرون کرده ‌است و دادخواست مطالبه نفقه بدهد، به تشخیص دادگاه، نفقه تعیین یا رد می‌شود.

اگر زن محق باشد نفقه پرداخت و اگر مرد راست گفته باشد، نفقه‌ای به زن پرداخت نمی‌شود.

به هرحال و در هر صورت، این امر تاثیری درحکم مهریه ندارد و مرد نمی‌تواند به بهانه ترک کردن خانه از سوی زن، مهریه را پرداخت نکند.

تمکین زن و مهریه

چگونگی مطالبه مهریه

مهریه از طریق ارائه دادخواست به دادگاه خانواده قابل مطالبه است. زن می‌تواند در صورت تمایل، با نوشتن خواسته خود توسط خودش یا وکیل دادگستری در فرم مخصوص (همان دادخواست) از دادگاه محل سکونت خود یا همسرش درخواست کند که حکم الزام همسر را به پرداخت مهریه صادر کند.

همچنین مهریه را می‌توان پس از صدور اجراییه از طریق اداره اجرای اسناد رسمی دریافت کرد. با صدور برگ اجراییه از دفترخانه تنظیم سند رسمی، متقاضی مهریه می‌تواند به اداره اجرای اسناد رسمی ثبت مراجعه و با معرفی نشانی مرد (همسر) درخواست وصول مهریه را ارائه کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب، مطالبات مالی زن از ارث شوهر را مطالعه کنید.

۸ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۳۱ تیر ۱۴۰۰ در ۹:۵۳ ق٫ظ

 2. ناشناس

  ۳۱ تیر ۱۴۰۰ در ۹:۵۳ ق٫ظ

 3. سهیلا

  ۳۰ تیر ۱۴۰۰ در ۷:۱۷ ب٫ظ

 4. ناشناس

  ۳۰ تیر ۱۴۰۰ در ۵:۱۶ ب٫ظ

 5. ناشناس

  ۳۰ تیر ۱۴۰۰ در ۵:۰۴ ب٫ظ

 6. ناشناس

  ۵ بهمن ۱۳۹۹ در ۹:۱۲ ب٫ظ

  واقعان اموزنده

  پاسخ

 7. ناشناس

  ۵ بهمن ۱۳۹۹ در ۹:۱۱ ب٫ظ

 8. ناشناس

  ۲۵ دی ۱۳۹۹ در ۷:۵۹ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …