شرایط ارث بردن زوجین از یکدیگر

۸
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شرط ارث بردن زن و مرد از یکدیگر، وجود رابطه زوجیت و عقد نکاح در هنگام فوت، بین آن دو است.
شرایط ارث بردن زوجین از یکدیگر

بر اساس قانون مدنی، هر یک از زوجین اعم از زن و مرد می‌توانند در صورت فوت، از ارث دیگری برخوردار بشوند که این رابطه توارث میان زوجین به علاوه میزان سهم‌الارث هر یک از زوج و زوجه در قانون به صورت دقیق مشخص شده است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی شرایط ارث بردن زوجین از یکدیگر می‌پردازیم.

شرایط ارث بردن زوجین از یکدیگر

یکی از شرایط لازم برای اینکه زن و شوهر وارث هم شوند، عقد نکاح دائم است، یعنی در ازدواج موقت توارث بین زوجین برقرار نمی‌شود و شرط بعدی برای ارث بردن زن و مرد از یکدیگر این است که در زمان فوت، زن و مرد در عقد هم باشند و رابطه زوجیت موجود باشد. البته در این مورد یک استثنا وجود دارد و آن طلاق رجعی است.

بر این اساس، در ایام عده طلاق رجعی زن و شوهر از هم ارث می‌برند، زیرا در حکم زن و شوهر هستند و هنوز رابطه زناشویی به طور کامل قطع نشده و با پشیمانی شوهر از طلاق در ایام عده قرارداد ازدواج (عقد ازدواج) به‌قوت خود باقی است و مانند آن است که طلاقی اتفاق نیفتاده است؛ به همین علت مرد در ایام عده طلاق رجعی مکلف خواهد بود همسر را در منزل خود بپذیرد و نفقه او را بپردازد.

در صورتی‌که مردی در حال بیماری اقدام به انعقاد عقد با زنی کند و به دلیل همان بیماری و قبل از ازدواج با زن فوت کند، زن از او ارث نخواهد برد. وقوع هر نوع طلاقی بین زن و شوهر به غیر از طلاق رجعی باعث می‌شود آن‌ها از ارث بردن از یکدیگر محروم شوند. بنا به ماده ۹۴۴ قانون مدنی اگر شوهر در حال مرض زن خود را طلاق دهد و ظرف یک سال از تاریخ طلاق به همان مرض بمیرد، زوجه از او ارث می‌برد اگر چه طلاق بائن باشد، مشروط بر اینکه زن شوهر نکرده باشد.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب ارث زن در ازدواج موقت را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اگر زن درخواست طلاق کند، تکلیف مهریه چه می‌شود؟

مهریه حقی است که قانون برای زن در نظر گرفته و با جاری شدن صیغه عقد، مهریه در تملک زن قرار …