بزرگ‌ترین خطرات برای بقای بشر

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آتش‌سوزی ویرانگر، دودهای خطرناک، خشکسالی شهرها و بسیاری دیگر که همگی عواقب ناشی از تغییرات آب و هوا تنها بخشی از خطراتی است که بقای بشر را تهدید می کند.

۱۰ خطری که انسان را تهدید می‌کند. آیا بقای بشر در خطر است؟

براساس گزارشی که “کمیسیون آینده بشر” منتشر کرده است، ۱۰ خطر احتمالی فاجعه آمیز بقای انسان‌ها را تهدید می‌کند. در این مطلب از مجله دلتا درباره این خطرات برای بقای بشر خواهید خواند.

انسان‌ها به صورت گسترده و با شرایط محیطی مختلفی بر روی زمین در حال زندگی هستند و در شرایط متفاوتی نیز ممکن است بتوانند به زندگی خود ادامه دهند. در نتیجه برای انقراض بشر باید کل سیاره زمین را نابود و غیرقابل زیستن کرد تا دیگر کسی نتواند برای زندگی کردن دوام بیاورد.

آینده بقای بشر

با توجه به گزارش کمیسیون آینده بشر، انسان‌ها از اواسط قرن بیستم به بعد صدمات گسترده به خود را افزایش داده‌اند. این روند در همه زمینه ها جمعیت، سیاست، جنگ، آب و هوا، آسیب به محیط زیست و فناوری به اوج خود رسیده است. خطرات گوناگونی در حال حاضر وجود دارد که می‌تواند بقای بشر تهدید کند. این خطرات عبارتند از:

  1. کاهش منابع طبیعی به ویژه آب

  2. فروپاشی اکوسیستم ها و از بین رفتن تنوع زیستی

  3. رشد جمعیت فراتر از ظرفیت زمین و تهدید بقای بشر

  4. گرم شدن کره زمین و تغییرات آب و هوایی ناشی از آن

  5. آلودگی شیمیایی زمین به خصوص در جو و اقیانوس‌ها

  6. افزایش عدم امنیت غذایی و عدم کیفیت مواد مغذی

  7. سلاح های هسته ای و سایر سلاح های کشتار جمعی

  8. همه‌گیری بیماری‌های جدید و ناتوانی در درمان آنها

  9. پیدایش تکنولوژی‌های جدید قدرتمند و کنترل نشده

  10. ناکامی جهانی در درک و پیشگیری از این خطرها

خطرات بقای بشر

این خطرات برای بقای بشر به یکدیگر پیوسته بوده و از یک دلیل اصلی نشات می‌گیرند و باید به روشی حل شوند که باعث تهدید فردی بدتری نشوند. این بدان معنی است که بسیاری از سیستم‌هایی که انسان از آن‌ها استفاده می‌کند مانند سیستم‌های غذایی، اقتصادی و انرژی باید دوباره بررسی، آزمایش و بهینه شوند.

بیشتر بخوانید: از آن‌جا که پیش‌بینی آب و هوا به طور دقیق امکان‌پذیر نیست، بسیاری از نوسانات ممکن است در یک آن رخ دهد. اما بعضی اوقات یک پدیده هواشناسی از چهارچوب عقل خارج می‌شود! مقاله «عجیب‌ترین پدیده‌های هواشناسی» را بخوانید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

عاقبت فضانورد بدون لباس چیست؟

اگر لباس فضانوردی به تن نداشته باشید و در معرض خلا فضا قرار بگیرید، چه می‌شود؟ در این مطلب…