خانه دانستنی ها تکنولوژی دستگاه رگ یاب

تکنولوژی دستگاه رگ یاب

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
خون گرفتن از افرادی که رگ های واضح و مشخصی ندارند یکی از معضلاتی است که به شدت کارشناسان آزمایشگاه و پرستاران را به دردسر می اندازد و بیماران نیز از پیدا نشدن رگ های خود آزار می بینند. در چند سال اخیر دستگاه رگ یاب برای حل این مشکل به حرفه پزشکی ورود پیدا کرده است.

به لطف پیشرفت تکنولوژی و ابداعات مهندسان، امروزه دستگاهی طراحی و ساخته شده است که رگ های خونی را به وضوح به پزشکان و پرستاران نمایش می دهد تا بتوانند بدون هیچ گونه خطایی، به درستی رگ را شناسایی کرده و نمونه گیری را انجام دهند. در ادامه این مطلب از مجله دلتا درباره تکنولوژی دستگاه رگ یاب خواهید خواند.

اصول کار دستگاه رگ یاب

اگر بخواهیم در یک جمله کوتاه اساس کار این دستگاه را شرح دهیم باید بگوییم دستگاه رگ یاب بر اساس اختلاف در نرخ جذب نور در خون و اطراف بافت آن است. دستگاه‌های رگ یاب به طور کلی تکنولوژی‌های مختلفی دارند اما اساس کار همه آن ها تقریبا مشابه با هم است.

همان‌طور که توضیح دادیم اساس تمامی دستگاه‌ها بر مبنای اختلاف نرخ جذب هموگولبین خون نسبت به سایر بافت‌های بدن است. بنابراین از امواج در محدوده نزدیک مادون قرمز (NIR یا Near InfraRed) استفاده می‌شود به طوری که این نور توسط خون جذب می‌شود ولی بقیه بافت‌ها این نور را بازتاب می‌دهند.

اما نکته جالب اینجاست که بعد از تاباندن نور مادون قرمز به بافت، اطلاعات توسط دستگاه دریافت می شود و با کمترین تاخیری در دستگاه پردازش شده و قسمت‌هایی از بافت که ناحیه رگ بوده است و خون را عبور داده، به صورت دیجیتالی روی سطح پوست رنگ آمیزی می شود. به فرایند رنگ آمیزی که بر روی پوست به صورت آنلاین توسط دستگاه انجام می‌شود، نقشه رگ یا Vein Mapping گفته می‌شود.

عملکرد دستگاه رگ یاب

مزایای استفاده از این دستگاه

دسترسی دقیق به رگ ها

اولین و مشخص‌ترین ویژگی دستگاه رگ یاب دسترسی دقیق به وریدهای داخلی است. پیدا کردن این رگ در شرایطی کار سختی است و با وجود دستگاه رگ یاب بسیاری از دردهای غیر ضروری که بیمار باید تحمل کند، جلوگیری می‌کند.

اکثر ما از اینکه پرستار سوزنی را داخل دستمان وارد کند ولی خون وارد آن نشود، ترس عجیبی داریم و با استفاده از این دستگاه این مشکلات به صورت کامل برطرف خواهد شد. این مشکلات اغلب برای افراد مسن، چاق، افراد سیاه پوست، کم خون و افرادی که به بعضی از بیماری‌های مزمن مبتلا شده‌اند، وجود دارد.

نمایش مسیر رگ ها و تعیین محل سوزن

اگرچه جای تجربه یک پزشک حاذق و متبحر را نمی‌توان پر کرد ولی دستگاه رگ یاب در پیدا کردن دقیق نقطه قرار دادن رگ به پرستاران و پزشکان کمک شایان توجهی خواهد کرد.

از آنجایی که این دستگاه تمایزی بین افراد مختلف قائل نیست و برای هر نوع بدن و رگی قابل استفاده است، به راحتی می‌توان موقعیت سیاهرگ کوبیتال میانی را که بهترین مکان برای خون گیری است را پیدا کرد.

کمک به متخصصان زیبایی

یکی از کاربردهای بسیار جالب این وسیله استفاه آن در زیبایی و تزریقات به داخل بافت صورت است. اکثر ما نمی دانیم که برای تزریق این مواد آرایشی و بهداشتی که به زیر پوست تزریق می شود، محدودیت هایی وجود دارد که یکی از آن ها عدم تزریق مایع مورد نظر داخل رگ ها است و در بعضی مواقع امکان اشتباه در تزریق وجود دارد.

اما با استفاده از دستگاه رگ یاب می توان به راحتی از عوارض این تزریق ها جلوگیری کرد. تزریق هایی که شاید آثار بدی بر روی پوست بگذارند.

بیشتر بخوانید: در پژوهشی جدید دانشمندان به این موضوع پی برده‌اند که یک پروتئین مغز باعث ارتباط استرس و افسردگی می‌شود. یافته‌های محققان می‌تواند منجر به تولید داروهایی برای درمان آن‌ شود. مقاله «درمان افسردگی با پروتئین مغز» را بخوانید.
بیشتر ببینید در دانستنی ها

همچنین بخوانید

نکات مهم هنگام خرید پاوربانک

اگر به دنبال خرید بهترین پاوربانک هستید، حتما مدل‌هایی را انتخاب کنید که به چراغ LED یل نم…