قیمت خانه، از وام مسکن پیشی گرفت!

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه

در حالی که این روزها قیمت خانه، روند صعودی در پیش گرفته است اما میزان وام مسکن همچنان ثابت باقی مانده است.

به گزارش مجله دلتا به نقل از ایسنا، با افزایش نرخ دلار تعداد زیادی از بازارها ازجمله بازار مسکن تحت تاثیر قرار گرفتند. طی روزهای گذشته دیده شد که قیمت مسکن همسو با افزایش نرخ دلار افزایش یافت اما کارشناسان معتقدند  افزایش نرخ دلار برای افزایش قیمت مسکن صرفا” یک بهانه است و این ادعا که بالارفتن قیمت ساختمان‌ها به دلیل افزایش قیمت مصالح است ادعایی کذب است. چون تاثیر افزایش نرخ ارز بر مسکن به این سرعت نیست و دستکم یک سال زمان می‌برد.

وام مسکن ثابت ماند اما قیمت مسکن نه!

قیمت مسکن طی این سالها در حالی روند تصاعدی در پیش گرفته است که قیمت تسهیلات مسکن در این مدت تحرک چندانی نداشته و در حدود ۶۵ تا ۶۷ هزار تومان باقی مانده است. حال با توجه به اینکه قیمت بیشتر اوراق حدود ۶۷ هزار تومان است، این قیمت را مبنا قرار داده و قیمت وام مسکن را برای اقشار مختلف محاسبه می‌کنیم:

زوج‌های تهرانی برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی مسکن باید ۲۰۰ برگ تسهیلات مسکن خریداری و ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان صرف خرید این ۲۰۰ برگ کنند. این مبلغ با احتساب ۲۰ میلیون تومان وام جعاله که بابتش باید ۴۰ برگ بهادار ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومانی خریداری کرد، در مجموع آن ها باید برای دریافت وام ۱۲۰ میلیون تومانی مسکن حدود ۱۶ میلیون و ۸۰ هزار تومان‌ هزینه کنند.

قیمت خانه

همچنین زوج‌های غیرتهرانی که در شهرهایی با جمعیت بیشتر از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت زندگی می‌کنند، می‌توانند تا سقف ۸۰ میلیون تومان وام بگیرند.برای گرفتن این مبلغ باید ۱۶۰ برگ بهادار خریداری کنند. یعنی باید ۱۰ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بابت خرید این اوراق بپردازند که با احتساب ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان برای خرید اوراق وام جعاله، در مجموع برای دریافت وام ۱۰۰ میلیون تومانی باید ۱۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

افزون بر این زوج‌های ساکن در سایر شهرهای با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر می‌توانند برای گرفتن ۶۰ میلیون تومان وام مسکن ۱۲۰ برگ بهادار خریداری کنند. آنها باید برای خرید این اوراق  ۸ میلیون و ۴۰ هزار تومان و برای دریافت ۲۰ میلیون تومان دیگر وام جعاله،  ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان بپردازند. در مجموع این زوج‌ها برای دریافت وام ۸۰ میلیون تومانی باید ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان پرداخت کنند.

وام مسکن برای مجردها

مجردهای تهرانی نیز می‌توانند تا سقف ۶۰ میلیون تومان و غیر زوج‌هایی که در مراکز استان‌های بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارند تا سقف ۵۰ میلیون تومان و در نهایت غیر زوج‌های ساکن در سایر مناطق تا سقف ۴۰ میلیون تومان وام دریافت کنند.این افراد به ترتیب هر کدام باید ۱۲۰، ۱۰۰ و ۸۰ برگ بهادار اوراق تسهیلات مسکن را از فرابورس ایران خریداری کنند.

با این حساب مجردهای تهرانی باید برای خرید این اوراق ۸ میلیون و ۴۰ هزار تومان، افراد ساکن در مراکز استان بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت مبلغ ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و افراد گروه سوم مبلغ ۵ میلیون و ۳۶۰ هزار تومان پرداخت کنند. البته در صورت تمایل برای دریافت وام ۲۰ میلیون تومانی جعاله باید مبلغ ۲ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان دیگر هم بپردازند.

 465 قیمت خانه، از وام مسکن پیشی گرفت!

انتشار اوراق تسهیلات توسط بانک مسکن

شایان ذکر است اوراق تسهیلات مسکن توسط بانک مسکن منتشر می‌شود. این اوراق قابلیت معامله در فرابورس ایران را دارد و ارزش اسمی هر برگ پنج میلیون ریال است.

 مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است. این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبارش باقی مانده دارای قیمتی متفاوت است. در صورتی که مدت اعتبار این اوراق به پایان برسد و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف شده و وجوه پرداختی دیگر به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

خواص معجزه‌آسای ارده برای لاغری

از مهمترین خواص ارده برای لاغری، کاهش اشتها است. متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند، افراد برای ک…