خانه سلامتی سندرم داون و علائم آن

سندرم داون و علائم آن

۰
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
سندرم داون (trisomy) نوعی ناهنجاری ژنتیکی است که به علت یک کروموزوم اضافه در زمان لقاح ایجاد می‌شود، علائم سندرم داون، انواع و درمان آن در این مطلب بررسی شده است.
سندرم داون

سندرم داون چیست؟

سندرم داون نوعی ناهنجاری ژنتیکی است که به دلیل یک کروموزوم اضافه‌ای که به هنگام لقاح در جفت کروموزوم ۲۱ به وجود آمده است، ایجاد می‌شود. این بیماری در گذشته منگولیسم نامیده می‌شد و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، مشکلات شنوایی، بینایی و آلزایمر را افزایش می‌دهد. این اختلال بر رشد فیزیکی نوزاد تاثیر گذار است و موجب بروز مشکلاتی در سطوح مختف یادگیری می‌شود. در ادامه همراه مجله دلتا باشید.

نشانگان داون

علائم سندرم داون

این بیماری در هر فرد علائم متفاوتی مانند ناهنجاری‌ در ساختار یا عملکرد اعضای بدن ایجاد می‌کند و بیشترین مواردی که تقریباً در همه مبتلایان به  آن وجود دارد ناهنجاری‌های فک و صورت و تأخیر در یادگیری و فرایند رشد آن‌ها است. از علائم ظاهری سندرم داون نیز می‌توان به یک خط عرضی در کف دست به جای دوتا، چین‌های کنار داخلی صورت، بینی کوچک و سر بالا و گوش‌های کوچکتر و پایین‌تر اشاره کرد. این افراد بسیار آرام، گرم، صمیمی و شاد هستند.

بیش از ۱۵ درصد نوزادان مبتلا به سندرم داون در همان سال اول بعد از تولد جان خود را از دست می‌دهند بنابراین سال اول از نظر پزشکی خطرناک‌ترین زمان زندگی فرد مبتلا به این بیماری است. 

علائم بارداری

علائم سندرم داون در کودکان متفاوت است

این بیماری بر توانایی‌های شناختی کودکان مبتلا به شکل متفاوتی تأثیر می‌گذارد اما بیشتر آن‌ها دچار عقب افتادگی ذهنی خفیف تا متوسط هستند. آن‌ها می‌توانند بیاموزند و قادر به پرورش مهارت‌هایشان هستند. با سرعتی کمتر از دیگران به اهداف خود دست می‌یابند بنابراین نباید آنان را با دیگران و حتی با خودشان مقایسه کنید در واقع این افراد جذابیت‌ها و توانایی‌های متفاوتی دارند. 

بارداری

والدینی که احتمال بروز سندرم داون در کودکانشان زیاد است

تست غربالگری برای تشخیص سندرم داون، در بهترین حالت باید حداقل در سه ماهه اول بارداری انجام شود. اما والدینی که یکی از ویژگی‌های زیر را دارا هستند بهتر است به فکر پیشگیری ابتلای فرزندانشان به این بیماری باشند.

تجربه داشتن کودکی مبتلا به سندروم داونعموما در والدینی که فرزندی مبتلا به این بیماری دارند این احتمال وجود دارد که در بارداری دوم نیز آن را تجربه کنند.

سن مادر: خطر ابتلا به این بیماری با سن مادر کاملا مرتبط است. 

والدین به سندرم داون مبتلا باشند: ۱۵ تا ۳۰ درصد از خانم‌هایی که به تریزومی ۲۱ مبتلا هستند تا ۵۰ درصد خطر داشتن کودک با سندروم داون در آن‌ها بالا می‌رود. درمورد آقایان این موضوع هنوز اثبات نشده است، در حالی که بروز تولد کودکان مبتلا به این بیماری با سن مادر افزایش می‌یابد و بارداری در سن بالا احتمال ابتلا را افزایش می‌دهد. این امکان وجود دارد که سندروم داون در مادران زیر ۳۵ سال هم دیده شود.

علائم سندرم داون

درمان سندرم داون

برای سندرم داون هیچ درمان قطعی وجود ندارد اما به کمک اقدامات پزشکی و آموزشی خاص مانند گفتار درمانی، فیزیوتراپی و برنامه‌های آموزشی ویژه می‌توان کیفیت زندگی این افراد را ارتقا داد. برخی از این افراد می‌توانند زندگی طبیعی و نسبتا مستقل خوبی داشته باشند اما برخی دیگر نیاز به مراقبت‌های تمام وقت دارند.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

شایع‌ترین علائم کمبود کلسیم

مردم اغلب علائم هشدار دهنده کمبود کلسیم را نادیده می‌گیرند تا زمانی که مشکل جدی شود. در حا…