خانه نکات حقوقی چگونه پس از طلاق نصف دارایی مرد به زن می‌رسد؟

چگونه پس از طلاق نصف دارایی مرد به زن می‌رسد؟

۰
2
زمان مطالعه: 3 دقیقه
شرط "تنصیف دارایی زوج" یکی از شروط صحیح ضمن عقد است که در سند ازدواج به صورت پیش فرض وجود دارد.
شرط نصف دارایی

در خصوص شرط تنصیف اموال مقرره‌ای در قانون وجود ندارد؛ به عبارت دیگر از نظر قانون، تکلیفی بر زوج مبنی بر پرداخت نصف دارایی به زوجه وارد نیست. در صفحه هشتم قباله ازدواج سازمان ثبت اسناد املاک کشور به صورت چاپی و پیش‌فرض شرط نصف دارایی را پیش بینی کرده و در ذیل آن محل امضا زوج و زوجه قرار داده است؛ به این معنا که اگر زوج و زوجه و به خصوص مرد این شرط را امضا نکند، نصف اموال در روابط زوجین جایگاهی نخواهد داشت. ادعای نفهمیدن و متوجه نشدن شرط نصف دارایی، بعد از امضا در محاکم پذیرفته نمی‌شود. برای آگاهی بیشتر از شرط نصف دارایی در این نوشتار از مجله دلتا با ما همراه باشید.

تحقق شرط نصف دارایی

 • شرط نصف دارایی تنها در جایی مصداق دارد که اولا طلاق از جانب زوج مطرح شده باشد؛ بنابراین شامل طلاق توافقی و یا طلاق از جانب زوجه نمی‌شود.
 • ثانیا اگر زوج بتواند ثابت کند که طلاق در اثر سوء‌رفتار و سوء‌معاشرت زوجه و یا تخلف زن از وظایفش در قبال شوهر، بوده است شرط نصف اموال شامل زوجه نمی‌شود. به عنوان مثال زوجه محکوم به تمکین شده باشد و در این خصوص رای قطعی صادر شده باشد.
 • ثالثا شامل اموالی می‌شود که زوج بعد از تاریخ عقد به دست آورده باشد. پس اگر مردی قبل از ازدواج اموالی داشته است مشمول این شرط نمی‌شود.

در شرط نصف دارایی از عبارت “تا نصف دارایی موجود” استفاده شده و اولا مربوط به اموالی از مرد است که بعد از عقد نکاح به دست آورده و در هنگام دادخواست طلاق موجود است. بنابراین اگر قبل از دادخواست اموال را منتقل کرده باشد شامل این شرط نمی‌شود. ثانیا تا نصف اموال یعنی از یک درصد تا پنجاه درصد و تشخیص این که چه مقدار از اموال می‌بایستی به زوجه انتقال یابد یا معادل آن داده شود با دادگاه است و الزامی به پنجاه درصد اموال نیست.

تنصیف-اموال

آیا امکان تغییر شرط نصف دارایی وجود دارد؟

بنا بر ماده ۱۱۱۹ قانون مدنی زوجین می‌توانند هر شرط معقول و مشروعی را ضمن عقد نکاح توافق کنند. مثلا می‌توان شرط تنصیفی نوشت که در موقع طلاق خواه دادخواست از جانب زوج یا زوجه باشد نصف اموال زوج بعد از عقد به زوجه تعلق گیرد یا این که می‌توان شرط کرد که نصف اموال زوجه نیز به زوج تعلق گیرد.

در این خصوص محدودیتی نیست به غیر از آنچه قانون مقرر کرده است.اگر شرط تنصیف در عقد نامه امضاء شده باشد و مرد نیز دادخواست طلاق تقدیم دادگاه کرده باشد لزوما در جلسه دادرسی زوجه می‌بایست به شرط استناد کند و فهرست اموال زوج را به دادگاه ارایه کند تا بتواند از آن شرط بهره‌مند شود. توصیه می‌شود دادخواست مستقلی در قالب دعوای تقابل تا قبل از جلسه رسیدگی در این خصوص تقدیم دادگاه رسیدگی کننده به طلاق کنید.

سهم الارث زوج و نصف اموال

از متن شرط تنصیف دارایی چنین بر می آید که شامل اموالی می‌شود که بر اثر کار و کوششی در ایام زوجیت به دست آمده باشد؛ بنابراین شامل سهم‌الارث نمی‌شود.

 متن شرط نصف دارایی عقدنامه ها به چه صورت است؟

ضمن عقد نکاح زوجه شرط می‌کند هرگاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخیص دادگاه تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتاری نبوده زوج موظف است تا نصف دارایی موجود خود را که در ایام زناشویی با او بدست آورده یا معادل آن را طبق نظر دادگاه بلاعوض به زوجه منتقل کند.

مطلب پیشنهادی: برای آشنایی بیشتر با قوانین دریافت مهریه مطلب “مراحل قانونی دریافت مهریه چگونه است؟” را مطالعه کنید.

 • تقلب و فریب در معامله

  فریب در معامله

  در قراردادها گاهی اتفاق می‌افتد که یکی از طرفین معامله اعمال فریبنده و نیرنگ‌آمیز انجام ده…
 • اثبات فرار از پرداخت مهریه

  فرار از پرداخت مهریه قابل اثبات است؟

  بسیار دیده شده است شوهری که ملزم به پرداخت مهریه شده قبل یا بعد از اقدام قانونی زن برای وص…
 • استعلام اعتبار چک

  نحوه استعلام آنی اعتبار چک

  اگر در کسب ‌و کار خود با چک سر و کار دارید، می‌توانید قبل از گرفتن چک از طرف مقابل، وضعیت …
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

فریب در معامله

در قراردادها گاهی اتفاق می‌افتد که یکی از طرفین معامله اعمال فریبنده و نیرنگ‌آمیز انجام ده…