بازسازی ساختمان در صورت مخالفت مالکان

۱
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
بازسازی ملک یکی از مسائلی‌ست که با گذشت چند سال از عمر هر ملک ضروری است اما این نوسازی ممکن است فقط در بخشی از ملک و یا کل ملک احتیاج به آن داشته باشد.
بازسازی ساختمان

بخشی از پرونده های مراجع قضایی به مسائل و مشکلات پیرامون امور بازسازی ملک اختصاص پیدا کرده که از جمله مشکلات مربوط به بازسازی، عدم رضایت تعدادی از ساکنین برای این کار است. در این مقاله به بررسی بازسازی ساختمان بدون رضایت برخی از مالکان و عدم تخلیه ملک توسط مالکان می‌پردازیم.  با بخش حقوقی مجله دلتا همراه باشید.

مالک ساختمان

بازسازی ساختمان بدون رضایت برخی مالکان

طبق قانون تملک آپارتمان‌ها، بازسازی ساختمان بدون رضایت برخی از مالکین، تحت شرایط بیان شده در ماده ۱۳ قابل انجام است.
«در صورتی که به تشخیص سه نفر از کارشناسان رسمی دادگستری عمر مفید ساختمان به پایان رسیده و یا به هر دلیل دیگری ساختمان دچار فرسودگی کلی شده باشد و بیم خطر یا ضرر مالی و جانی برود و اقلیت مالکان قسمت‌های اختصاصی در تجدید بنای آن موافق نباشند، آن دسته از مالکین که قصد بازسازی مجموعه را دارند، می‌‌توانند براساس حکم دادگاه، با تأمین مسکن استیجاری مناسب برای مالک یا مالکان که از همکاری خودداری می‌ورزند، نسبت به تجدید بنای مجموعه اقدام کرده و پس از اتمام عملیات بازسازی و تعیین سهم هر یک از آن‌ها از بنا و هزینه‌‌های انجام شده، سهم مالک یا مالکان یاد شده را به اضافه اجاره‌ای که برای مسکن موقت ایشان پرداخت شده است از اموال آن‌ها از جمله همان واحد، استیفا کنند. در صورت عدم توافق در انتخاب کارشناسان، وزارت مسکن و شهرسازی با در خواست مدیر یا هیأت مدیره اقدام به انتخاب کارشناسان یاد شده خواهد کرد.»

ساختمان سازی

عدم تخلیه ملک توسط مالکان

طبق قانون آپارتمان‌ها در صورت عدم تخلیه ملک، مالکین می‌توانند با مراجعه به مراجع قضایی اقدامات لازم را انجام دهند. به عبارت دیگر، اگر مالک یا مالکان مخالف بازسازی ملک را تخلیه نکنند، مدیر یا مدیران ساختمان می‌توانند از رئیس دادگستری یا مجتمع قضایی درخواست کنند با تامین مسکن مناسب برای وی توسط سایر مالکان، دستور تخلیه آپارتمان را صادر کند که در نتیجه مقام قضایی دستور تخلیه را صادر خواهد کرد.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مهریه خود را به نرخ روز محاسبه کنید

معمولا، خانم‌ها در هنگام انعقاد عقد نکاح، مهریه خود را مطالبه نمی‌کنند و ممکن است بعد از گ…