خانه گردشگری جزیره آشوراده در گرگان

جزیره آشوراده در گرگان

۰
0
جزیره آشوراده پناهگاه مهم حیات وحش نیز است که علاوه بر مهاجرت سالانه بسیاری از پرندگان به آن، حیوانات مختلفی چون روباه، گراز، شغال، قرقاول و نوعی اسب وحشی در آن زندگی می‌کنند. خاویار آشوراده شهرت زیادی در جهان داشته و مرغوب‌ترین خاویارهای دنیا را دارد. در کنار خاویار، انواع دیگری از ماهی‌ها از جمله سفید، کپور، کلمه، ماش، فیل‌ماهی، تاس‌ماهی و ازون برون نیز در این منطقه قابل صید است.
جزیره آشوراده

آشوراده، تنها جزیره ایرانی در دریای بزرگ خزر و در استان گرگان است. سالانه بسیاری از مردم برای تفریح در آن راهی شمال ایران می‌شوند. ویژگی‌های زیست‌محیطی خاص آشوراده سبب شده تا نام این جزیره در میان مهم‌ترین پناهگاه حیات وحش دنیا جای گیرد. این جزیره همچنین از نظر تاریخی و اقتصادی نیز اهمیت بسیاری دارد. اگر مشتاقید با جزیره آشوراده بیشتر آشنا شوید، تا انتهای این مقاله همراه مجله دلتا باشید.

ایرانگردی آشوراده

آشوراده کجاست ؟

بر خلاف خلیج فارس و آب‌های آزاد جنوب کشور، در شمال خبری از جزایر کوچک و بزرگ مشهور و توریستی نیست و اگر بخواهید در شمال کشور با قایق موتوری به جزیره‌ای زیبا و جذاب سفر کنید، مقصدی جز آشوراده نخواهید داشت. جزیره آشوراده در بندر ترکمن در استان گلستان واقع شده و فقط ۱۰ کیلومتر با این شهرستان فاصله دارد. این جزیره در بخش شرقی شبه جزیره میان‌کاله واقع شده و به واسطه شرایط طبیعی و محیطی خاصش، به‌جرات می‌توان آن را به عنوان یکی از زیباترین جزایر شمال کشور معرفی کرد.

آشوراده گرگان

چرا آشوراده مهم است؟

دلایل بسیاری آشوراده را به یک مکان مهم تبدیل می‌کنند که از جمله مهم‌ترین‌های آن می‌توان به تولید چیزی در حدود ۴۰ درصد از خاویار کشور در این منطقه اشاره کرد. خاویار آشوراده شهرت زیادی در جهان داشته و این منطقه، مرغوب‌ترین خاویارهای دنیا را دارد. در کنار خاویار، انواع دیگری از ماهی‌ها از جمله سفید، کپور، کلمه، ماش، فیل‌ماهی، تاس‌ماهی و ازون برون نیز در این منطقه قابل صید است. این جزیره یک پناهگاه مهم حیات وحش هم هست که علاوه بر مهاجرت سالانه بسیاری از پرندگان به آن، حیوانات مختلفی همچون روباه، گراز، شغال، قرقاول و نوعی اسب وحشی در آن زندگی می‌کنند. اوایل قرن، آشوراده محل زندگی ببر مازندران هم بوده و زمانی حیوانات مختلفی مانند ببر سیبری، در این جزیره نگهداری می‌شدند که متاسفانه این گونه ها از بین رفتند.

ایرانگردی جزیره آشوراده

دیدنی های جزیره آشوراده

همان‌طور که گفتیم، آشوراده بیشتر از نظر تاریخی و زیست‌محیطی اهمیت دارد. این یعنی در آن نباید به دنبال آبشارهای بلند یا بناهای تاریخی باشید؛ در عوض، گردشگران می‌توانند از محیط بکر، آرامش تکرارنشدنی و البته تفریح در کنار دریا لذت ببرند. اسکله بندر ترکمن با بازارهای محلی و امکانات تفریحی مختلفی مثل قایق‌های پدالی و موتورسواری، حسابی می‌تواند شما را سرگرم کند.

دیدنی های ایران جزیره آشوراده

چه زمانی به جزیره آشوراده سفر کنیم؟

اگر قصد سفر به این جزیره زیبا را دارید، بهتر است بدانید آشوراده در منطقه‌ای با بارش‌های سنگین باران واقع شده و این یعنی در نیمه دوم سال، اکثر روزها شاهد هوایی بارانی و البته سرد خواهید بود. با این تفاسیر، بهترین زمان برای بازدید از جزیره آشوراده، اوایل بهار تا اواخر تابستان است. بعد از ورود به بندر ترکمن، کافی‌ست خود را به اسکله برسانید تا از آنجا با قایق موتوری به آشوراده بروید.

گرگان آشوراده

 

کجا اقامت داشته باشیم؟

با توجه به موقعیت جغرافیایی و محیطی، در این جزیره خبری از مهمان‌سراها یا هتل‌های لوکس نیست. ولی نیازی نیست نگران باشید چون آشوراده فقط یک ساعت با گرگان فاصله دارد و در آنجا می‌توان در هتل‌های لوکس چندستاره، اقامتی راحت داشت. اگر بخواهید در خود جزیره بمانید نیز اردوگاه دانش‌آموزی جزیره با امکانات رفاهی و خدماتی مناسب پذیرای مسافران است. خانه‌های محلی و ویلایی هم گزینه‌های دیگری هستند که برای ماندن در این جزیره می‌توانید به آنها فکر کنید.

جزایر ایران آشوراده

بیشتر ببینید در گردشگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین بخوانید

۷ مکان مخفی رازآلود زیر خیابان‌های لندن!

غیر از آسمان‌خراش‌ها، ساختمان‌های تاریخی و مناظر طبیعی روی زمین، مکان‌های بسیاری درست زیر …