خانه نکات حقوقی دانستنی های حقوقی آیا می‌توان هدیه را پس گرفت؟

آیا می‌توان هدیه را پس گرفت؟

۰
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
گاهی اوقات پس گرفتن هدیه ممکن نیست. به طور مثال اگر این مال را به والدين يا فرزندان خود هبه کرده باشيد یا در برابر هبه، كاری برای شما انجام شده باشد، نمی‌توان هدیه یا همان مال هبه شده را پس گرفت.

هبه به معنای واگذاری مالی به دیگری به صورت رایگان استاما گاهی اوقات ممکن است این سوال پیش آید که آیا می‌توان هدیه را پس گرفت یا خیر؛ در مجله دلتا با توجه به قوانین به این سوال که امکان پس گرفتن هدیه وجود دارد یا خیر پاسخ داده شده است. در ادامه با ما همراه باشید.

پس گرفتن هدیه

مطابق با قوانین پس از آن که مالی را طی قرارداد رسمی و به صورت رایگان به شخص دیگری واگذار کردید، می‌توانید مجددا آن را به مالکیت خود بازگردانیدبر اساس قانون مدنی وقتی یک نفر مالی را مجانی به دیگری می‌دهد اصطلاحا گفته می‌شود که مال مذکور هبه شده است. لازم است بدانیم هبه هر چند به صورت رسمی و قراردادی هم که انجام شود قابل رجوع و پس گرفتن است.

بنابراین چنانچه مالی را هبه کرده باشید، هرگاه که بخواهید میتوانید مجددا مال را به تملیک خود در آورید.

البته باید توجه داشت که گاهی اوقات پس گرفتن این هدیه ممکن نیست. به طور مثال اگر این مال را به والدین یا فرزندان خود هبه کرده باشید یا در برابر هبه، کاری برای شما انجام شده باشد، نمی‌توان هدیه یا همان مال هبه شده را پس گرفت.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با شرایط پس گرفتن هدایای دوران نامزدی “استرداد هدایای دوران نامزدی” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در دانستنی های حقوقی

همچنین بخوانید

عواقب ترک منزل توسط زن

ترک منزل توسط زن یکی از رایج ترین موارد عدم تمکین است. هرگاه زن به وظایف زناشویی خود عمل ن…