پس گرفتن هدیه قانونی است یا خیر؟

۱۵
0
زمان مطالعه: < 1 دقیقه
گاهی اوقات پس گرفتن هدیه ممکن نیست. بطور مثال اگر این مال را به والدين يا فرزندان خود هبه کرده باشيد یا در برابر هبه، كاری برای شما انجام شده باشد، نمی‌توان هدیه یا همان مال هبه شده را پس گرفت.
گرفتن هدیه

هدیه دادن در قانون با عنوان هبه ذکر شده است. هدیه دادن جدای از اینکه یک کار عاطفی است، یک عمل حقوقی هم هست. هبه به معنای واگذاری یا انتقال مالی به دیگری بصورت رایگان استاما گاهی اوقات ممکن است این سوال پیش آید که آیا می‌توان هدیه را پس گرفت یا خیر. در مجله دلتا با توجه به قوانین، به این سوال که امکان پس گرفتن هدیه وجود دارد یا خیر پاسخ داده شده است. در ادامه با ما همراه باشید.

پس گرفتن هدیه

مطابق با قوانین، پس از آن که مالی را بصورت رایگان به شخص دیگری واگذار کردید، می‌توانید مجددا آن را به مالکیت خود بازگردانیدبر اساس قانون مدنی وقتی یک نفر مالی را مجانی به دیگری می‌دهد، اصطلاحا گفته می‌شود که مال مذکور هبه شده است.

لازم است بدانیم هدیه دادن هر چند به صورت رسمی و قراردادی هم که انجام شود، قابل پس گرفتن است. بنابراین چنانچه مالی را هبه کرده باشید، هرگاه که بخواهید می‌توانید مجددا مال را از آن خود کنید.

با توجه به این مفاهیم، در صورتی که مالی به شما هبه شد، برای اینکه خیالتان جمع باشد، باید هدیه را قبول کنید. در واقع مال را در اختیار بگیرید. یعنی تا زمانی که مال را دریافت نکنید، این عقد واقع نمی‌شود. طبق ماده ۸۰۵ قانون مدنی، اگر تا قبل از دریافت مال، شخص هدیه دهنده فوت کند، عقد هبه دیگر واقع نخواهد شد.

البته باید توجه داشت که در برخی موارد، پس گرفتن هدیه ممکن نیست. برای مثال، اگر این مال را به والدین یا فرزندان خود هدیه کرده باشید یا در برابر آن، کاری برای شما انجام شده باشد، نمی‌توان هدیه یا همان مال هبه شده را پس گرفت.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نکات حقوقی، “استرداد هدایای دوران نامزدی” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

اجاره‌بهای ملک موروثی به چه کسانی می‌رسد؟

در جامعه ما بسیاری از افراد با پیش‌بردن روش‌های سنتی و باتوجه‌به این روش‌ها معاملات خود را…