غار علیصدر؛ از بزرگترین غارهای آبی جهان

۱
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
غار علیصدر از غارهای تالابی ایران است که طولانی‌ترین مسیر قایقرانی درون غار در جهان را داراست.
غار علیصدر همدان

غارها همواره یکی از مرموز‌ترین و زیباترین مکان‌های موجود روی کره زمین به شمار می‌روند، غار علیصدر همدان نیز از این قاعده مستثنا نیست. این غار آبی بسیار زیبا در ارتفاع ۲۱۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد و دارای محوطه‌ای مملو از دالان‌ها و راهروهای تو در تو است. محققان با مطالعه سنگ‌های موجود در غار علیصدر به این نتیجه رسیده‌اند که قدمت این جاذبه طبیعی به دوره ژوراسیک یعنی حدود ۱۹۰ میلیون سال پیش باز می گردد. گشت و گذاری کوتاه در غار علیصدر را مهمان مجله دلتا باشید.

چرا غار علیصدر؟

 • یکی از بزرگترین غارهای آبی ایران و جهان است.
 • یکی از بزرگترین غارهای آبی قابل قایقرانی دنیاست.
 • به دلیل تفاوت زیاد دمای بیرون و داخل غار و خنک بودن هوای درون آن، یکی از جاذبه های جذاب برای گردش در فصل گرم تابستان به شمار می‌رود.
 • در این غار با مناظر خارق العاده زمین شناسی روبرو می شوید و معجزه طبیعت را می‌توانید از نزدیک مشاهده کنید.

آشنایی با غار علیصدر 

غار علیصدر در ۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر همدان در نزدیکی روستای علیصدر قرار دارد و در دل ارتفاعات ساری قیه یا صخره زرد جای خوش کرده است. ارتفاع غار از سطح دریا به ۲۱۸۰ متر می رسد؛ اما از آنجایی که هنوز تمام زوایا و گوشه های این غار کشف نشده کسی از طول و عمق آن اطلاع دقیقی ندارد. تا به اینجای کاوش‌ها تا این اندازه می‌دانیم که برخی حفره های زیرزمینی آن تا ۴۰ متر درازا دارند و عمق دریاچه غار بین نیم تا ۱۴ متر در نوسان است.

غار علیصدر از دالان‌ها، دهلیزها و تالارهایی پیچ در پیچ تشکیل شده است و دریاچه بزرگی در میانه آن، بخش اعظم غار را به یکدیگر متصل می‌کند به همین جهت باید برای رسیدن به قسمت‌های مختلف آن از قایق استفاده کرد؛ ویژگی که علیصدر را به بزرگترین غار آبی قابل قایقرانی در جهان تبدیل می کند.

غار علیصدر

گردش و تفریح در غار علیصدر

راهروها و تالارهای غار شکلی از کوچه و خیابان دارند؛ برخی از آنها به بن بست می‌رسند و برخی در ارتباط با هم هستند. ویژگی جذاب و منحصر به فرد غار علیصدر از دیگر غارهای آبی دنیا، راحتی استفاده از کانال های آبی داخل آن است. این کانال ها به شکلی هستند که به راحتی می‌توان از میان آنها با قایق معمولی عبور کرد. تلاش کنید زمان قایق سواری با دقت بالایی به تماشای محیط اطراف بنشینید و با رازها و رمزهای این معجزه طبیعت بیشتر آشنا شوید.

هر گوشه از غار نیز به وسیله نورپردازی‌های رنگارنگ و جذابی رنگ آمیزی شده است تا گردشگران به راحتی بتوانند شکل های مختلف را تشخیص دهند و تجربه بهتری از گردش در علیصدر به دست آورند.

مسیر آبی که تمام می‌شود، مسیر کشف غار به صورت پیاده ادامه پیدا می‌کند. شگفتی ها همچنان ادامه دارد و در گوشه و کنار غار به اشکالی بر می‌خورید که به اشیایی مثل مروارید، اژدها و … شباهت هایی دارند. اگر کمی خلاقیت تان را به کار بیندازید شما هم می‌توانید شکل‌های تازه‌ای پیدا کنید. بعد از گذر از مسیر پیاده روی دوباره راه آبی پیش پای شما قرار می‌گیرد. اینجا کم کم راه تنگ می‌شود و سقف کوتاه. در آخر مسیر قایقران‌ها شما را به کناره‌ها می‌رسانند. اینجا دیگر باید پیاده شوید و با زیبایی‌های غار خداحافظی کنید.

غار همدان

ویژگی های برتر غار علیصدر

جذاب‌ترین بخش غار علیصدر تالاب وسیع آبی آن است که امکان قایقرانی و نفوذ به قسمت‌های داخلی‌تر غار را می‌دهد. گستره آبی که با استفاده از آن می‌توانید به بخش‌های مختلف غار سرک بکشید و دیدنی‌ها و اشکال مختلف شناخته شده و ناشناخته آن را کشف کنید. گذرگاهی آبی که نظیر آن در دیگر غارهای ایران و جهان به ندرت دیده می شود و فقط در تعداد معدودی غار در جهان مانند غار مولیس فرانسه، غارهای شوالیه و بوکان در استرالیا مجموعه‌ای زیبا نظیر آنچه در غار علیصدر وجود دارد به چشم می‌خورد.

آب دریاچه علیصدر بی رنگ و بی‌بو بوده و منشا آن چشمه های زیرزمینی، ریزش مداوم آب از دیواره ها و سقف غار است. مزه آن معمولی است و هیچ‌گونه حیات جانوری در آن دیده نمی‌شود. آب به اندازه‌ای زلال و شفاف است که تا عمق ۱۰ متری آن به راحتی و بدون چشم مسلح دیده می شود؛ دلیل شفاف بودن آن نیز، جاری بودن آب درون غار است که هم، محیط داخلی علیصدر را مرطوب و با طراوت نگاه می‌دارد و هم باعث زلال ماندن آن می‌شود. درجه حرارت آب در تمام طول سال ثابت و در حدود ۱۲ درجه سانتی گراد است و به دلیل وجود املاح آهکی فراوان غیر قابل خوردن.

سقف غار در برخی قسمت‌ها به ارتفاع ۱۰ متری از سطح آب می‌رسد و در برخی قسمت ها با کربنات کلسیم خالص و در برخی بخش‌ها با عنصرهای دیگر پوشیده شده است. رسوباتی که در طول میلیون ها سال به شکل های مختلف درآمده‌اند و استالاکتیت‌ها (چکنده‌ها) و استالاگمیت‌هایی (چکیده) را تشکیل داده اند که در گوشه و کنار غار توجه هر بیننده و گردشگری را به خود جلب می‌کنند.

منظره درونی غار با وجود این چکیده‌ها و چکنده‌ها بسیار تماشایی و خارق العاده است و در هر قسمت از آن می توان معجزه طبیعت و قدرت خالق را به خوبی مشاهده و لمس کرد. هوای درونی غار از دیگر مزیت‌ها و ویژگی‌های برجسته آن است؛ هوایی بسیار پاک و لطیف که هیچ گونه آلودگی و گرد و غبارِ میکروبی در آن وجود ندارد و در تابستان خنک و در زمستان گرم و مطبوع است.

غارهای ایران

حقایقی خواندنی در مورد غار

 • غار علیصدر همدان ۱۹۰ میلیون سال سن دارد و در زمره غارهای زنده قرار می‌گیرد. آن گونه که علم زمین‌شناسی بیان می‌کند تا زمانی که صدای چکه‌های آب در غار به گوش می‌رسد و تا هنگامی که ترک‌های دیواره غار با لایه های آهک پوشیده می‌شود غار زنده است و تغییر می‌کند؛ هر چند ممکن است دیدن این تغییرات به عمر کوتاه آدمی قد ندهد.
 • غار علیصدر پدیده‌ای طبیعی ست و هیچ انسانی در ساخت آن دخالتی نداشته است.
 • ورودی اصلی غار ۱۱۰ متر زیر سنگ های سطح زمین قرار دارد.
 • با اینکه غار در زیرزمین قرار دارد هیچ‌گونه گاز سمی در آن دیده نمی‌شود.
 • بیشترین ارتفاع غار، از عمق آب تا سقف به ۵۴ متر می‌رسد که این به اندازه ارتفاع یک برج ۱۸ طبقه است.
 • با وجود اینکه غار در عمق زمین قرار دارد اما هیچ گونه تنگی نفسی در آن احساس نمی‌شود.
 • به طور معمول سالانه یک میلیون نفر از این غار دیدن می کنند.
 • از این غار در سال‌های گذشته به عنوان پناهگاه در زمان هجوم اشرار و سارقان و همچنین منبع ذخیره آب برای شرب و کشاورزی استفاده می کردند.
 • در طبقه بندی غارها، علیصدر در میان غارهای دریاچه‌ای قرار می‌گیرد که در داخل پوسته زمین ایجاد می‌شود.
 • املاح مختلف مانند آهن، منیزیم، روی، سرب، مس و … زیر پوست زمین به آب رنگ‌های مختلف زرد، قرمز، ارغوانی، قهوه ای، سبز و آبی را می‌دهد. این رنگ‌ها با چکیده‌ها و چکانده‌ها ترکیب می‌شود و رنگ های زیبایی به آن می‌دهد.
 • سطح آب داخل غار بسیار بالاتر از نقطه‌های اطراف بیرونی آن ست.
 • غار علیصدر دریچه‌های سلولی بسیاری دارد و به طور دایم در حال تنفس است. به همین دلیل بازدید هزاران گردشگر از این غار هوای آن را آلوده نمی کند. به طور کلی در حدود ۴۴۰ کیلومتر از مسیرهای مختلف غار نقشه برداری شده است و گردشگران از مسافت آبی ۲ کیلومتری آن دیدن می کنند.

غارهای آبی

اقامت غار علیصدر 

برای اقامت در علیصدر می‌توانید از مجتمع‌های اقامتی نزدیک غار استفاده کنید. یک هتل، ۱۰ دستگاه ویلای چوبی یک خوابه و دو خوابه، شانزده دستگاه سوییت اقامتی و پنجاه دستگاه چادر صحرایی نیز برای اقامت مسافران در نزدیکی غار علیصدر در نظر گرفته شده است. داخل روستا هم خانه‌های محلی و سوئیت ها و اقامتگاه‌های مناسبی وجود دارد که می توانید در صورت پر بودن سوییت‌ها و ویلاهای غار علیصدر به آنها مراجعه کنید.

امکانات غار علیصدر همدان

در کنار امکانات اقامتی، امکانات رفاهی و تفریحی مانند رستوران‌های مختلف، بازارچه های صنایع دستی، شهربازی، رصدخانه، نمازخانه، سرویس بهداشتی و پارکینگ نیز در حوالی غار علیصدر برای پذیرایی از گردشگران ایجاد شده است.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی با جاذبه های گردشگری ایتالیا ”برج پیزا و جاذبه‌های اطراف آن” را مطالعه کنید.

یک نظر

 1. ناشناس

  ۹ خرداد ۱۳۹۹ در ۲:۵۱ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

مقایسه قیمت خرید ویلا در مازندران و گیلان

دو استان گیلان و مازندران به دلیل موقعیت جغرافیایی و آب و هوای مطبوع خود، همیشه برای افراد…