مجازات روزه خواری در ملأ عام

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
قانون مجازات اسلامی به صراحت در رابطه با جرم روزه‌خواری صحبت نکرده، اما در این قانون درباره جرم تظاهر به هر عمل حرام در انظار عمومی صحبت شده است و دادگاه‌ها هم مطابق با این ماده قانونی، حکم صادر می‌کنند.
روزه خواری

گرفتن روزه در ماه مبارک رمضان امری واجب است، اما برخی افراد به دلایل پزشکی از گرفتن روزه معذور هستند و نمی‌توانند اعمال ماه رمضان را به جا آورند. قانون درباره روزه‌خواری به صراحت صحبت نکرده ، اما درباره روزه‌خواری در ملأعام از آنجا که عملی حرام است، اظهار نظر کرده است. در این‌ نوشتار به جرم روزه‌ خواری در ملأعام پرداخته شده است. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

مجازات روزه‌ خواری در ملأ عام

قانون مجازات اسلامی به صراحت در رابطه با جرم روزه‌خواری صحبت نکرده، اما در این قانون درباره جرم تظاهر به هر عمل حرام در انظار عمومی صحبت شده است و دادگاه‌ها هم مطابق با این ماده قانونی، حکم صادر می‌کنند.
روزه‌خواری در ملأعام و تظاهر به آن از نظر قانون مجازات اسلامی جرم است و هنگامی که فردی در انظار عمومی اقدام به این کار کند مرتکب جرم شده است.
بر این اساس اگر فردی در منزل خود و یا مکان خلوتی که هیچ ترددی در آنجا وجود ندارد اقدام به روزه‌خواری کند، مجازات نخواهد داشت.
طبق ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی هر شخص علناً در انظار عمومی و معابر تظاهر به عمل حرام کند، علاوه بر کیفر عمل، به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم می‌شود و در صورتی که مرتکب عملی شود که نفس آن عمل دارای کیفر نیست، اما عفت عمومی را جریحه‌دار کند، فقط به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه یا تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

مجازات روزه خواری

روزه خواری افراد غیر مسلمان

توجه به این نکته ضروری است که این ماده  قانون شامل افراد غیر مسلمان هم می‌شود، به این معنا که با وجود آن که روزه گرفتن برای افراد غیر مسلمان واجب نیست، اما در صورتی که آن‌ها در ملأ عام اقدام به روزه خواری کنند مرتکب جرم شده‌اند و به مجازات مقرر در ماده ۶۳۸ قانون مجازات اسلامی محکوم خواهند شد. روزه خواری در ملأ عام هنگامی جرم است که به صورت عمدی انجام شود، بنابراین اگر فردی سهواً در معابر عمومی اقدام به نوشیدن یا خوردن کند مرتکب جرمی نشده است.

روزه خواری در خودرو هم جرم محسوب می‌شود؟

انجام دادن هر فعل حرامی در معابر و انظار عمومی جرم است و بر این اساس تظاهر به روزه‌خواری حتی در خودرو هم شامل این حکم می‌شود، بنابراین اگر کسی در خودرو شخصی اقدام به روزه‌خواری کند، جرم مرتکب شده و پلیس می‌تواند با او برخورد کند و این استدلال که خودرو حریم شخصی است، موجب سلب مجازات فرد نمی‌شود.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با قوانین حقوقی روزمره “پاسخ به سه سؤال حقوقی که شاید ندانید” را مطالعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …