سوء استفاده از سند ملکی گمشده

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
در مواردی که سند ملکی گم می‌شود یا بخشی از آن از بین می‌رود و حتی در مواردی که سند مالکیت نزد فرد دیگری است و امکان پس گرفتن آن حتی با صدور اجرایی هم وجود نداشته باشد، چه اقدامی لازم است انجام شود؟
سوء استفاده از سند ملکی گمشده

گم شدن سند ملکی ممکن است مشکلات بسیاری از جمله سوءاستفاده از آن را ایجاد کند. به همین دلیل همه افراد سعی می‌کنند تا اسناد مهم خود را در مکانی امن قرار دهند تا از گم  و مخدوش شدن آن جلوگیری کنند. اما سؤالی که پرسیده می‌شود این است که در صورت گم شدن سند ملکی چه اقداماتی باید انجام داد؟ در این نوشتار راهکاری قانونی به منظور جلوگیری از سوء استفاده از سند ملکی گمشده ذکر شده است. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

جلوگیری از سوء استفاده از سند ملکی گمشده

اگر سند مالکیت ملک از بین برود یا دچار آتش‌سوزی شود مالک می‌تواند از اداره ثبت محل وقوع ملک تقاضای صدور سند المثنی کند.
البته گاهی اوقات در مواردی که سند ملکی گم می‌شود یا بخشی از آن از بین می‌رود و حتی در مواردی که سند مالکیت نزد فرد دیگری است و امکان پس گرفتن آن حتی با صدور اجرایی هم وجود نداشته باشد، مالک می‌تواند المثنی سند خود را دریافت کند.

سند ملکی گمشده

مراحل دریافت سند المثنی ملک

برای دریافت سند المثنی مالک ابتدا باید تقاضای کتبی و استشهادیه‌ای را که حداقل ۳ نفر آن را امضا کرده باشند تهیه کرده و به اداره ثبت محلی که ملک در آنجا واقع شده تارائه دهد.
مالک باید پس از ارائه گواهی و استشهادیه به اداره ثبت، درخواست خود را یک بار در یکی از روزنامه‌های کثیر الانتشار یا یکی از روزنامه‌هایی که آگهی ثبتی در آنجا درج می‌شود اعلام کند. پس از گذشتن این موارد سازمان ثبت المثنی سند را صادر خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با نحوه ابطال سند ملکی “ابطال سند رسمی؛ و شرایط و قوانین آن” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

مالک پشت بام آپارتمان کیست؟

در آپارتمان‌ها آن قسمت‌هایی که در هیچ کجای سند قید نشده است را مشاعات می‌گویند. یکی از این…