رفع گرفتگی بینی با روش‌های ساده

۱۳
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
گرفتگی بینی عارضه‌ای است که به سبب التهاب رگ‌های خونی در ناحیه سینوس‌ها و تورم بافت‌های بینی ایجاد می‌شود.
رفع گرفتگی بینی

درمان گرفتگی بینی

گرفتگی بینی به سبب التهاب رگ‌های خونی در ناحیه سینوس‌ها و تورم بافت‌های بینی ایجاد می‌شود. سرماخوردگی، آنفولانزا، آلرژی‌ها و عفونت‌های سینوس از جمله دلایل شایع بروز التهاب در رگ‌های خونی این عضو بدن به شمار می‌روند. در ادامه این مطلب با چند روش ساده برای رفع گرفتگی بینی آشنا می‌شویم. با مجله دلتا همراه ما باشید.
درمان گرفتگی بینی هنگام خواب

ترب کوهی

ترب کوهی یک گزینه درمان قدیمی برای رفع گرفتگی بینی و پاکسازی مخاط اضافه سینوس‌ها است. مقداری ریشه ترب کوهی را رنده کنید و یک‌چهارم قاشق چای‌خوری از آن را در دهان خود بگذارید؛ برای ۳۰ ثانیه در دهان‌تان نگه دارید و سپس آن را بیرون بریزید.

کمپرس داغ زنجبیلی

کمپرس مرطوب روی پیشانی، چشم‌ها و گونه‌ها می‌تواند به تخلیه سینوس‌های پر شده کمک کند. استفاده متناوب از کمپرس گرم و سرد با فاصله زمانی پنج دقیقه را امتحان کنید. برای کسب نتیجه بهتر و کمک به تسکین درد از چای زنجبیل یا آب مورد استفاده برای جوشاندن زنجبیل تازه استفاده کنید. زنجبیل خواص ضدالتهابی دارد و تولید سیتوکین‌ها را که موجب درد و تورم می‌شوند مهار می‌کند.

خواص زنجبیل

طب فشار

از انگشت‌های شست و اشاره دست چپ خود برای فشار آوردن بر کنار بخش داخلی چشم ها در دو سمت بینی استفاده کنید. به طور همزمان، انگشتان و کف دست دیگر خود را، برای گرفتن عضلات دو سمت ستون فقرات در پشت گردن به کار گیرید. روی هر چهار نقطه برای حدود یک دقیقه فشار وارد کنید. این کار می‌تواند به رفع گرفتگی بینی کمک کند.

ماساژ صورت

ماساژ سینوس‌ها با انگشت دست، می‌تواند به افزایش گردش خون به این قسمت و کاهش درد کمک کند. از انگشت‌های اشاره خود برای فشار آوردن روی لبه‌های خارجی سوراخ‌های بینی استفاده کنید. برای ۳۰ ثانیه فشار را حفظ کرده و سپس انگشتان خود را بردارید و این کار را سه یا چهار بار تکرار کنید.

رفع گرفتگی بینی ناشی از آلرژی

استفاده از دستگاه رطوبت ساز

 استفاده از دستگاه رطوبت‌ساز روش خوبی برای برطرف شدن مخاط و رفع گرفتگی بینی است؛ زیرا به افزایش رطوبت هوا کمک می‌کند. دوش آب گرم نیز می‌تواند اثری مشابه به همراه داشته باشد.

آبرسانی به بدن

نوشیدن مایعات زیاد و هیدراته نگه داشتن بدن به رقیق شدن مخاط در مسیرهای بینی و تخلیه راحت‌تر سینوس‌های دچار گرفتگی کمک می‌کند و فشار ناشی از گرفتگی بینی را کاهش می‌دهد. همچنین مایعات گرم مانند چای، در رفع سریع‌تر گرفتگی سینوس‌ها موثر است.

دمنوش برای گرفتگی بینی

نوشیدن چای نعناع

یک روش مفید برای رفع گرفتگی بینی نوشیدن چای نعناع است. گرمای چای همراه با منتول تسکین‌دهنده موجود در نعناع می‌تواند به تنفس بهتر کمک کند.

مصرف سیر

سیر از خواص آنتی‌اکسیدانی قوی برخوردار است و تکثیر گلبول‌های سفید و تولید آنتی‌بادی در سیستم ایمنی را تحریک می‌کند. سیر خام خرد شده بهترین گزینه برای مصرف محسوب می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: برای درمان فوری سرماخوردگی، “راهکارهای فوری برای درمان سرماخوردگی” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در سلامتی

همچنین بخوانید

درد خود را با ۶ خوراکی تسکین دهید

باید بدانید که عوارض جانبی انواع تسکین دهنده‌های التهاب و درد، ممکن است تا سال‌ها بعد خود …