آیا خودرو لیزینگی قابل توقیف است؟

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
طلبکار می‌تواند خودروی بدهکار را توقیف کند و برای توقیف آن نیاز به رعایت شرایط خاص نیست. اما در خصوص توقیف خودرو لیزینگی شرایط کمی متفاوت است.
نحوه توقیف خودرو لیزینگی

برای اغلب افراد پیش آمده که با فرد بدهکاری مواجه شده‌اند که از پرداخت بدهی خود طفره می‌رود و برای دریافت طلب خود از بدهکار با مشکلاتی مواجه می‌شوند. در اینجا سؤالی که معمولا مطرح می‌شود این است که برای گرفتن بدهی آیا می‌توان روی خودروی فرد بدهکار هم دست گذاشت و خودرو او را  توقیف کرد یا خیر؟ در صورتی که پاسخ مثبت است چگونه می‌توان خودروی اقساطی را توقیف کرد. در این نوشتار نحوه توقیف خودرو لیزینگی طبق قانون بررسی شده است. در ادامه با مجله دلتا همراه باشید.

نحوه توقیف خودرو لیزینگی

مطابق با قانون اجرای محکومیت‌های مالی سال ۹۴ خودرو شامل استنائات دین و بدهی نیست. بنابراین شخص طلبکار می‌تواند خودروی شخص بدهکار را توقیف کند و برای توقیف خودرو نیاز به رعایت شرایط خاص نیست.
اما در خصوص توقیف خودروی لیزینگی بابت بدهی و دین باید گفت تا زمانی که اقساط خودرو تمام نشده باشد، نمی‌توان خودرو را توقیف کرد، اما به محض آن که اقساط خودرو تمام شد و فک رهن آن صورت گرفت، می‌توان خودرو را توقیف کرد.

توقیف خودرو لیزینگی

رفع توقیف خودرو لیزینگی

افراد برای رفع توقیف خودرو باید بدانند دستور رفع توقیف از کجا صادر شده است که با استعلام گرفتن از قسمت شماره گذاری راهنمایی و رانندگی می‌توانند این کار را انجام دهند.

به منظور گرفتن استعلام از شعبه‎‌ای که پرونده را تشکیل داده مدارک زیر لازم است.

۱. کارت خودرو

۲. برگ سبز خودرو

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با توقیف خودرو برای مهریه “توقیف خودرو لیزینگی بابت مهریه” را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چند نکته‌ای که هرکس قبل از ازدواج باید به آن توجه کند

بی‌اطلاعی افراد از قوانین، یکی از دلایل اصلی افزایش پرونده‌های قضایی محسوب می‌شود. لذا، لا…