خانه گردشگری مارمیشو؛ دریاچه‌ای ناشناخته در ارومیه

مارمیشو؛ دریاچه‌ای ناشناخته در ارومیه

۲
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
دریاچه نیلی‌رنگ مارمیشو در 45 کیلومتری غرب شهر ارومیه و بین کوهستان‌های این شهرستان قرار دارد.
دریاچه مارمیشو
با عبور از حاشیه رودخانه زیبای نازلوچای در غرب شهر ارومیه و گذر از روستاهای بانی، هلانی و پسان، به روستای زیبای مارمیشو می‌رسید. همین که در این روستا زیارتگاه پیر خراسانی را پیدا کردید و مسیر سنگلاخی زیبای آن را ادامه دادید دریاچه مارمیشو را خواهید دید. در ادامه مجله دلتا را با معرفی این دریاچه ناشناخته ورق بزنید.
رودخانه زیبای نازلوچای از کوه‌های بایبون و ستاره لوند سرچشمه می‌گیرد و به تنگه ای بسیار دیدنی و سرسبز می‌رسد. دریاچه ۵ هکتاری مارمیشو که با جمع شدن آب رودخانه نازلوچای پدیدار شده، زیستگاه بسیاری از گیاهان و جانوران به شمار می رود؛ به‌طوری‌که در بین مردم منطقه قزل‌آلاهای بومی این دریاچه شهرت خاصی دارند.

علاوه بر اینکه مارمیشو زیستگاه بسیاری از آبزیان و پرندگان مهاجر است، درختان فراوانی مانند بید، لاله کوهی، شیرین بیان، زالزالک، بلوط، زنبق وحشی و صنوبر اطراف دریاچه را مثل یک حلقه سبز احاطه کرده‌اند.

ارومیه مارمیشو

با وجود گیاهان متنوع در این منطقه، پرورش زنبور عسل شرایط مناسبی دارد. اگر شانس با شما یار باشد و با زنبور داران این منطقه مواجه شوید بهترین فرصت است تا بتوانید طعم واقعی یک عسل طبیعی را چشیده و هدیه سفره هایتان بکنید.

دیدن چادرهای عشایر و ایلات که در این منطقه اتراق کردند یکی از جالب‌ترین و دیدنی‌ترین مناظری است که در طول این سفر خواهید دید، آشنا شدن با روش زندگی عشایر برای هرکسی جذابیت خاصی دارد؛ بنابراین در کنار بازدید از این دریاچه زیبا و مناظر اطراف آن آشنایی با زندگی این افراد سفرتان را خاطره انگیز خواهد کرد.

آبشار زیبایی در نزدیکی دریاچه مارمیشو وجود دارد که در مسیر رودخانه نازلوچای واقع است و به اسم آبشار مارمیشو معروف است؛ بنابراین می‌توانید در کنار اتراق و بازدید، از این آبشار زیبا نیز دیدن کنید. این آبشار زیبا فصلی بوده و در فصلی که بارندگی زیاد است از بین صخره‌های کوه‌های اطراف رودخانه نازلو چای به آن می‌ریزد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با ارومیه “جاهای دیدنی ارومیه، چاشنی سفر شما” را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

درباره شهر جهنمی آمریکا چه می‌دانید؟

در بخش شمالی شهرستان سامیت در ایالت اوهایو آمریکا روستایی قدیمی وجود دارد که به خاطر اتفاق…