نفقه زنان شاغل

۳
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
به تامین نیازهای متعارف زندگی مانند لباس،وسایل منزل و... نفقه گفته می‌شود. طبق قانون وظیفه تامین نفقه زن بر عهده همسر وی است.
میزان نفقه زن شاغل

عقد ازدواج موجب به وجود آمدن حقوق و تکالیفی در روابط میان زن و مرد می‌شود. یکی از این تکالیف لزوم پرداخت نفقه به زن است. در قانون مرد موظف به انجام دادن این تکلیف است. این موضوع به اندازه‌ای اهمیت دارد که قانونگذار ضمانت اجرای عدم پرداخت نفقه را تعیین کرده و در صورت ترک انفاق از سوی مرد، ممکن است به مجازات حبس محکوم شود. اما گاهی این سؤال در رابطه با پرداخت نفقه به زن مطرح می‌شود، که آیا به زن شاغل هم نفقه تعلق می‌گیرد؟ میزان نفقه زن شاغل چقدر است ؟ در خصوص میزان نفقه زن شاغل در مجله دلتا بر اساس قانون مدنی توضیح داده شده است.

نفقه زن

طبق قانون تکلیف پرداخت نفقه به زن بر عهده مرد است. باید در نظر داشت که نفقه مشروط به فقر و مشکلات مالی زن نیست. بنابراین حتی اگر زن اموال و دارایی دارد و می تواند نیاز های خود را تامین کند و یا حتی شاغل باشد، باز هم پرداخت نفقه وی بر عهده شوهر است.

نفقه زن شاغل

میزان نفقه زن شاغل

همانطور که گفته شد در پرداخت نفقه به زن تفاوتی میان زنان شاغل و زنان غیر شاغل وجود ندارد. البته پرداخت نفقه به فرزند چنین شرایطی ندارد. زیرا شرط پرداخت نفقه به فرزندان این است که بعد از رسیدن  به سن قانونی، اگر فرزند صاحب مال کافی نباشد و نتواند به واسطه اشتغال به کاری نفقه خود را تأمین کند به وی نفقه تعلق می‌گیرد. بنابراین اگر فرزندان صاحب دارایی باشند و یا بتوانند کار کنند و صاحب درآمد باشند، پرداخت نفقه ایشان بر پدر ضروری نیست. اما در خصوص نفقه زن، تأمین نیازهای وی از قبیل مسکن ، لباس، اثاث منزل و هزینه‌های درمانی و بهداشتی و خدمتکار در صورت عادت یا احتیاج بر عهده شوهر است و در این خصوص تفاوتی بین زن شاغل و غیر شاغل وجود ندارد.

پیشنهاد مطالعه : برای آشنایی بیشتر با مطالبه نفقه فرزند “نفقه فرزندان و اصولی که برای پرداخت آن باید بدانیم” را مطالعه کنید.

۳ دیدگاه

 1. ناشناس

  ۲ آذر ۱۴۰۱ در ۲:۴۹ ب٫ظ

  بااین حساب درقبال پرداخت نفقه توسط مرد زنان هم وظایفی دارند که باید انجام دهند

  پاسخ

  • ریحانه شیشه گر

   ۱۵ آذر ۱۴۰۱ در ۱:۰۵ ب٫ظ

   بله طبق قانون ازدواج برای زوجین تکالیفی را به همراه دارد، تمکین کردن وظیفه زن است و در مقاتبل مرد باید به زن نفقه پرداخت کند.

   پاسخ

 2. ناشناس

  ۲۶ اسفند ۱۳۹۸ در ۳:۵۷ ب٫ظ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

چه زمانی داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است؟

یکی از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود آن است که داشتن وکیل برای طلاق توافقی الزامی است یا …