حق مسکن در چه شرایطی به زن تعلق می‌گیرد؟

۱۹
2
زمان مطالعه: 2 دقیقه
حق مسکن از مصادیق نفقه محسوب می‌شود و به همین دلیل شوهر مکلف است مسکن و اقامتگاه مناسب برای همسر خود تهیه کند.
حق مسکن برای زن

بر اساس قانون در صورت اختلاف بر سر محل زندگی حق تعیین محل زندگی با شوهر است و براساس آن، زن باید در منزلی که شوهر تعیین می‌کند سکونت داشته باشد. اما قانون در شرایطی تعیین محل زندگی را به زن واگذار کرده است. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی حق مسکن برای زن می‌پردازیم.

حق مسکن برای زن

مطابق با ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی نفقه عبارت است، از تمام نیازهای متعارف زن متناسب با شان و وضعیت از جمله لباس، مسکن، غذا، دارو، وسایل منزل و … به همین جهت مرد موظف به تهیه مسکن متناسب با جایگاه و وضعیت زن است و تهیه نکردن مسکن توسط شوهر از موارد عسر و حرج بوده و نداشتن توان مالی جهت تهیه مسکن در حکم عدم پرداخت نفقه است.

در این صورت زن می‌تواند مطابق با ماده ۱۱۲۹ قانون مدنی از دادگاه تقاضای طلاق کند، اما اگر بدون دلایل کافی از سکونت در منزل تهیه شده توسط مرد خودداری کند، ناشزه محسوب شده و نفقه به او تعلق نمی‌گیرد. لازم به ذکر است تشخیص در شان بودن ملک با دادگاه است.

 

آیا منزل پدر شوهر منزل مستقل حساب می‌شود؟

منزلی که مرد برای سکونت اختیار می‌کند باید ویژگی های لازم را داشته باشد تا بتوان آن را تایید کرد که این شرایط و ویژگی‌ها شامل: اتاق، حمام، سرویس بهداشتی و آشپزخانه مستقل است در نتیجه مرد حق ندارد زن را مجبور به زندگی در خانه‌ایی با پدر و مادر خود کند و در این موارد دادگاه با اعزام کارشناس محل را مورد بررسی قرار می‌دهد و در صورت برخورد با این موارد منزل پدری را مستقل حساب نمی‌کند.

تهیه مسکن در شأن زوجه

شان زن در تعیین حق مسکن

تهیه مسکن باید بر اساس منزلت، شان و جایگاه اجتماعی زن باشد و حتی علاوه بر منزل اثاث خانه نیز باید متناسب با شان زن باشد. تایید سطح تناسب زن با دادگاه و مددکاران اجتماعی است.

مددکار پس از حضور در آدرس موجود در پرونده تمکین، محله، اثاث، وضعیت مسکن را مورد بررسی قرار می‌دهد و آن را با شان و جایگاهی که زن در خانه پدر داشته است مقایسه کرده و در نهایت با در نظر گرفتن مسائلی چون شغل، درآمد، موقعیت تحصیلی و وضع زندگی اعلام نظر می‌کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب به چه زنانی نفقه تعلق نمی‌گیرد؟ را مطالعه کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

در چه صورتی داماد از پدر زن خود ارث می‌برد؟

درصورتی‌که فرد فوت شود و این فرد در فرضی دارای فرزند دختر و اولاد بوده و وی هم ازدواج کرده…