خانه نکات حقوقی ممنوع‌ الخروج کردن مرد برای مهریه

ممنوع‌ الخروج کردن مرد برای مهریه

۵
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
گاهی زن در صورت مطالبه مهریه، به اموال همسر دسترسی ندارد و نمی‌تواند برای وصول مهریه، مالی را معرفی كند و مرد نیز از معرفی اموال خود به منظور پرداخت بدهی خودداری می‌كند كه در این مواقع زن می‌تواند درخواست ممنوع‌ الخروج کردن مرد را به دادگاه ارائه کند.
رفع ممنوع الخروجی مهریه

مهریه یکی از حقوقی است که بعد عقد ازدواج، قانون برای زن در نظر گرفته است و مرد موظف است، که در صورت مطالبه زن، مهر وی را بپردازد. اما گاهی بنا به دلایلی مهریه از جانب مرد پرداخت نمی‌شود. به همین دلیل مساله ممنوع‌ الخروجی مهریه ، ابزاری است که مرد را برای پرداخت بدهی مهریه تحت فشار قرار داده و وادار می‌کند تا نسبت به پرداخت بدهی خود اقدام کند. در این نوشتار از مجله دلتا به بررسی ممنوع الخروجی مهریه و رفع آن می‌پردازیم.

ممنوع الخروجی مهریه از طریق اجرای اسناد رسمی

در برخی موارد زن برای دریافت مهریه از طریق اداره ثبت اسناد و املاک مبادرت به صدور اجراییه می‌کند و پس از ابلاغ اجراییه به شوهر، زن می‌تواند نسبت به بازداشت اموال منقول و غیر منقول وی اقدام کند. اما در برخی موارد زن به اموال همسر دسترسی ندارد و نمی‌تواند برای وصول مهریه، مالی را معرفی کند و مرد نیز از معرفی اموال خود به منظور پرداخت بدهی خودداری می‌کند که در این مواقع زن می‌تواند تقاضای ممنوع‌ الخروجی او را از دادگاه بخواهد تا از خروج شوهر از کشور به قصد پرداخت نکردن مهریه جلوگیری شود. شایان ذکر است در سه حالت اداره ثبت می‌تواند ممنوع الخروجی مرد را رفع ‌کند:

  •  مواردی که مرد مهریه را پرداخت کند.
  •  زن از تقاضای ممنوع‌ الخروجی مرد منصرف شود.
  • دادگاه و مراجع قضایی قرار یا حکمی مبنی بر رفع ممنوع‌ الخروجی مرد به لحاظ تامین خواسته زن صادر کنند.

بنابراین در خصوص وثیقه برای رفع ممنوع الخروجی از طرف مردان بدهکاری که به این اداره مراجعه و تقاضای رفع ممنوع‌الخروجی خود را دارند، باید گفت که اداره ثبت اختیار گرفتن وثیقه را ندارد و فقط در سه حالت یاد شده می‌تواند ممنوع‌ الخروجی مرد را رفع کند.

پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی با نکات حقوقی بیشتر مطلب  مهریه زن بعد از فوت شوهر را مطالعه کنید.

بیشتر ببینید در نکات حقوقی

همچنین بخوانید

جرم تهدید به انتشار عکس خصوصی افراد

با همه‌گیر شدن تلفن همراه و امکان سریع گرفتن عکس و فیلم، جرایم تهدید به پخش عکس و فیلم خصو…