رستوران های دیزی سرای تهران ، یک آبگوشت خوشمزه

۱۲
4
زمان مطالعه: 5 دقیقه
فکر می کنم همه دیزی باز‌ها رستوران دیزی ایرانشهر را می‌شناسند و قطعاً طعم آبگوشت خوشمزه آنجا را نه یک بار، بلکه ده بار هم چشیده اند. فضای سنتی و نوستالژیکی دارد. همه چیزش کاملاً سنتی است. خلاصه که آنجا حال دلتان کلی خوب است.
آبگوشت خوشمزه

یک آبگوشت خوشمزه سنتی در همه ایران غذایی پرطرفدار و بسیار لذیذ است. غذایی بی نظیر و چرب و سنگین که معمولاً با گوشت تازه گوسفند، حبوبات، گوجه، سیب زمینی، دمبه و کلی ادویه‌ و … پخته می‌شود و طعمی به یاد ماندنی را زیر دندان همه باقی می گذارد. صفحه گردشگری امروز به چندین دیزی سرای معروف در تهران سر زده است که در این روزهای سرد، هم یک گردشگری گرم را به شما هدیه کند و هم خاطره خوشی را برایتان به ارمغان بیاورد.

در واقع، در مجله دلتا گردشگری از هر نوع برای شما معرفی می‌شود. امروز هم به یک خوشمزه گردی می‌رویم تا بگوییم هنر درست کردن دیزی سنتی فقط در دست مادر بزرگ هایمان در مطبخ نیست؛ بلکه بسیاری مردان کار بَلد هم در رستوران ها بهترین خاطرات خوش طعم را برایتان به جا می گذارند.

آبگوشت مطبخ

ظرف‌های سفالی (سنگی) که معمولاً در رستوران ها استفاده می‌شود این آبگوشت خوشمزه را تبدیل به دیزی سنگی می‌کند.

فرق دیزی با آبگوشت: دیزی فقط نام ظرف آبگوشت است که امروزه به کار می‌رود؛ وَ این یک غلط مصطلح است که اگر آبگوشت را در منزل بپزند به آن «آبگوشت» و اگر بیرون، به آن «دیزی» می‌گویند. به علاوه اینکه در حقیقت هر دو یکی است و تفاوتی بین آن ها نیست. از جایی که قهوه خانه ها آن را در دیزی سنگی می‌پختند به همان دیزی یا دیزی سنگی معروف شد؛ وگرنه حتی مواد آن هم یکی است.

دیزی سنگی را کجا بخوریم؟

حالا که قرار است بیرون از خانه باشیم پس می‌گوییم دیزی. دیزی سنگی را با نان سنگک، سبزی خوردن، پیاز و پیازچه و انواع ترشیجات هم کنار این غذا سرو می‌کنند که دیگر برایتان نگویم که چه آبگوشت خوشمزه ای را رقم می‌زند! حالا ببینم در کدام منطقه به گردشگری برویم تا بتوانیم یک طعم لذیذ سنتی را بچشیم.
دیزی یا آبگوشت

 • رستوران دیزی

  فکر می‌کنم همه دیزی باز‌ها رستوران دیزی ایرانشهر را می‌شناسند و قطعاً طعم آبگوشت خوشمزه آنجا را نه یک بار بلکه ده بار هم چشیده‌اند. می‌توان گفت خوشمزه‌ ترین دیزی سرای تهران است. منو و لیست غذا ندارد، فقط می‌روی آنجا و دیزی می‌خوری. فضای سنتی و نوستالژیکی دارد. همه ظروف و محیط پذیرایی کاملاً سنتی هستند. خلاصه که آنجا حال دلتان کلی خوب است.
  *نکته: فقط ظهر‌ها برای ناهار می‌توانید دیزی بخورید نه اینکه شب چیز دیگری باشد. کلاً این رستوران فقط ظهرها دیزی می‌دهد.
  *نکته: آخر هفته این رستوران خیلی شلوغ است. ازدحام مشتری حتی باعث در صف ایستادن هم می‌شود.
  *نکته: دوغ محلی این رستوران به علاوه چای و بامیه آخرش هم از شاخصه های آن است.

  آدرس: ایرانشهر، خیابان کلانتری، پلاک ۵۲
  آبگوشت رستوران دیزی

 • رستوران آذری

  در جنوب تهران معمولاً رستوران های معروف زیاد است اما رستورانی فوق العاده معروف هم هست که تمام شهرتش به‌ خاطر آبگوشت خوشمزه و درجه یک آن است. دیزی‌ های رستوران آذری آنقدر عالی است که شاید کسی منو رستوران را نخواند و فقط یکراست دیزی سفارش دهد.

  اینجا هم فضای سنتی و دلنشینی دارد. مشتریانی که بخواهند می‌توانند پس از یک آبگوشت خوشمزه قلیان هم سفارش دهند. چای قند پهلوی این رستوران هم معروف است.
  *نکته: در روز‌های جمعه و تعطیل این رستوران ازدحام بیش از حدی دارد.

  آدرس: میدان راه آهن-ابتدای خیابان ولی عصر روبروی شهرداری ناحیه ۴- پلاک ۳۰
  دیزی سرای آذری

 • دیزی‌ سرای اختیار

  مهم مهم که رستوران یا همان دیزی سرای اختیار غیر از آبگوشت خوشمزه اش، صبحانه‌ های فرد اعلا و املت‌ های فوق‌ العاده‌ای هم دارد. ویژگی این رستوران چیز عجیبی است. یعنی به جای سرو نان سنگک با دیزی، نان بربری تازه با آبگوشت هایش می‌دهد. فضای داخلی این دیزی سرا کاملاً سنتی و خودمانی است. کارکنانش بسیار خوش برخوردند و مهربان. راستش گویش شان مانند بازیگران فیلم های دهه ۴۰ است!
  *نکته: همه مخلفات خوشمزه اش را برای خودتان سفارش دهید.

  آدرس: خیابان کارگر، میدان حر، خیابان امام خمینی، خیابان کمالی، جنب بیمارستان لقمان حکیم
  دیزی سرای اختیاری

 • دیزی گلفام

  یک ابداع عجیب در این دیزی سرا اتفاق افتاده است. یعنی وقتی شما برای خوردن یک آبگوشت خوشمزه به رستوران دیزی گلفام بروید با دو نوع انتخابِ: دیزی ساده و دیزی تند فلفلی مواجه می‌شوید! برای سلیقه‌ های مختلف خیلی هم خوب است. سه نوع ترشی هم دارد که باز هم به سلیقه تان هرکدام را که خواستید می توانید سفارش دهید. فضای بسیار دیدنی دارد و با کلی عکس از آنجا برخواهید گشت.
  *نکته: چای و بامیه‌ تازه‌ بعد از دیزی اش طرفداران زیادی دارد.
  *نکته: دوغ و مخلفات این رستوران را نباید بی خیال شوید.

  آدرس: خیابان جردن، خیابان گلفام، پاساژ امیر، پلاک۶۲
  آبگوشت و دیزی گلفام

 • دیزی تیلیت

  دیزی تیلیت برای آن دسته از افرادی خوب است که به ساندویچ کثیف اعتقادی ندارند. همه شنیده ایم که گاهی کسی می‌گوید «برویم از آن ساندویچ کثیف ها بخوریم.» که یک نمونه آن ساندویچ های فریِ معروف است. عجب طعمی هم دارد! خلاصه که اینجا یک رستوران شیک و پیک است. آبگوشت خوشمزه اش در کنار آن محیط بهداشتی، رستوران «تیلیت» را انتخاب خوبی کرده است.

  فضای داخلی تیلیت، مدرن-سنتی است، مگه داریم؟ بله داریم. پرسنل خوش برخوردی هم دارد. خدمت رسانی اش هم عالی است. شاید پر بیراه نباشد که بگوییم محبوب‌ ترین رستوران‌ های مرکز شهر است.
  *نکته: بهتر است حتماً قبل از رفتن، جایتان را رزرو کنید که واقعاً شلوغ است.

  آدرس: خیابان سعدی شمالی، روبروی منوچهری، کوچه مصباح، پلاک۱۹۴
  آبگوشت دیزی سرای تیلیت

 • دیزی‌سرای طرشت

  اینجا دیزی سرای طرشت است، اما معمولاً مشتری ها، این دیزی سرا را به نام دیزی «ناصر قهرمانی» می‌شناسند. طعمش واقعاً بی نظیر است. یک آبگوشت خوشمزه و لذیذ در فضایی نوستالژیک که پر است از عکس‌ های خاطره انگیز از تهران قدیم خودمان. همچنین آنجا تصاویری از  کاراکتر‌ های مختلف و قهرمان‌ های تا قبل از دهه ۶۰ را هم خواهید دید.

  وقتی پا به این دیزی سرا بگذارید خواهید دید آقا ناصر با محبت و مهربانی و شوخی های دوست داشتنی اش حسابی شما را سر ذوق می‌آورد. شاید هم برای همین است که اهالی به جای اینکه نام دیزی سرا را بدانند بیشتر نام آقا ناصر را برای این مکان استفاده می‌کنند. اینجا واقعاً یک آبگوشت نوستالژیک به شما می‌دهد که از آن به بعد هرگاه  نام این غذا را بشنوید بلافاصله به یاد همین دیزی سرا می‌افتید. بسیار لذیذ و دلچسب و مهمتر از همه چرب است!
  *نکته: خوب است از تکه کلام‌ ها و شوخی‌ های آقا ناصر ناراحت نشده و با آن همسو شوید.

  آدرس: شمال میدان آزادی، خیابان شهید صالحی، چهار راه طرشت شمالی، انتهای کوچه اکبری٬ جنب حسینیه بزرگ
  دیزی ناصر خان طرشت

۱۲ دیدگاه

 1. فاطمه فاطمه میرزایی

  ۱۸ دی ۱۳۹۹ در ۶:۲۴ ب٫ظ

  ممنون

  پاسخ

 2. ناشناس

  ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹ در ۶:۱۷ ق٫ظ

 3. مودت

  ۲۶ آذر ۱۳۹۸ در ۱۲:۳۵ ب٫ظ

  آذری

  پاسخ

 4. جعفری

  ۲۵ آذر ۱۳۹۸ در ۱۲:۴۱ ب٫ظ

  سپاس از مطالب مفید سایت

  پاسخ

  • گلزار

   ۲۶ آذر ۱۳۹۸ در ۹:۵۳ ق٫ظ

   با تشکر از حضور شما 🙂

   پاسخ

  • گلزار

   ۲۶ آذر ۱۳۹۸ در ۹:۵۳ ق٫ظ

   با تشکر از اینکه مطالب سایت رو دنبال می کنید 🙂

   پاسخ

 5. ملکی

  ۲۱ آذر ۱۳۹۸ در ۵:۴۱ ب٫ظ

  عالی بود . ممنون

  پاسخ

  • گلزار

   ۲۲ آذر ۱۳۹۸ در ۱۱:۴۴ ق٫ظ

   سپاسگزارم 🙂

   پاسخ

 6. ناشناس

  ۲۱ آذر ۱۳۹۸ در ۸:۴۵ ق٫ظ

  خیلی جالب بود ممنون از مطلبتون

  پاسخ

  • گلزار

   ۲۲ آذر ۱۳۹۸ در ۱۱:۴۵ ق٫ظ

   سپاسگزارم
   امیدوارم به آنها سر بزنید 🙂

   پاسخ

 7. ناربه

  ۲۰ آذر ۱۳۹۸ در ۴:۵۵ ب٫ظ

  ممنون از مطالب خوبتون

  پاسخ

  • گلزار

   ۲۰ آذر ۱۳۹۸ در ۵:۵۰ ب٫ظ

   ممنون از شما که با دلتا هستید 🙂 🙂 🙂

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

حمام علیقلی آقا، جاذبه گردشگری اصفهان

حمام علیقلی خان اصفهان یک حمام در اصفهان بوده در دوره حاضر تغییر کاربری داده و تبدیل به مو…