خانه داروغه، بنایی به وسعت تاریخ

۱۸
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
شاید جالب باشد که بدانید خانه داروغه مشهد اولین جایی بود که در این شهر صاحب حمام خصوصی شد. اولین شومینه مشهد نیز در این خانه قرار دارد. نشانه هایی از معماری روسی داشته و نانوایی و سرداب هم از عجایب آن است.
خانه داروغه مشهد

خانه داروغه مشهد از میراث فرهنگی خراسان رضوی به شمار می‌رود که در فاصله بسیار کمی از حرم مطهر رضوی قرار دارد که بعد از زیارت، با چند دقیقه پیاده‌روی می‌توانید این شاهکار معماری شرق کشور را تماشا کنید. با مجله دلتا همراه باشید تا با این خانه زیبا آشنا شوید.

خانه تاریخی داروغه متعلق به محمد یوسف خان هراتی آخرین داروغه مشهد در دوره قاجار بود و توسط معماران و کارگران روس ساخته‌شده است. خانه داروغه اولین جایی بود که در شهر مشهد صاحب حمام خصوصی شد. از دیگر فضاهای جالب‌توجه این مجموعه می‌توان به نانوایی و سرداب اشاره کرد. در کوچه داروغه، دو خانه تاریخی دیگر نیز وجود دارد.

معماری خانه داروغه مشهد

سبک معماری و تزئینات خانه داروغه

خانه داروغه را می‌توان بازمانده‌ای از آخرین مرحله معماری سنتی ایران دانست، اما درعین‌حال تأثیر هنر روس نیز در آن مشهود است. سبک ساختاری بنا، استفاده از آجرهای قالبی در شکل‌های مختلف، استفاده از کاشی‌های هفت‌رنگ، تزئینات چوبی زیر سقف‌ها، تندیس‌های گچی قالبی و تراشیده شده در نمای رو به حیاط، همه و همه نشانه‌های معماری روسی هستند.

نمای رو به حیاط ساختمان مزین به آجرهای قالبی است و در بعضی قسمت‌های آن تندیس‌های گچ‌بری شده یا قالبی همچون سرشیر، سر انسان، فرشته بالدار و … به چشم می‌خورند.

سبک معماری و تزئینات خانه داروغه مشهد

 بخش‌های تابستان نشین و زمستان نشین

ساختار خانه داروغه مشهد بسیار هوشمندانه است به‌طوری‌که در دو طرف حیاط، هم بخش‌های تابستان نشین وجود دارد و هم زمستان نشین.

برای تأمین بخش‌های زمستان نشین در آن‌ها وسایل گرماساز گذاشته‌اند و مطبخ نیز در طبقه زیرین آن‌ها قرارگرفته است. بخاری دیواری و پنجره‌های دوجداره را از عجایب این ساختمان می‌دانند و بد نیست بدانید که اولین شومینه مشهد نیز در این خانه قرار دارد.

در بخش تابستان نشین، با اتاق‌های بادگیر، حوض آب و سبک معماری کاملاً سنتی مواجه هستیم. به‌طورکلی در خانه تاریخی داروغه به این مسئله پرداخته‌شده که چگونه می‌شود با استفاده از نیروهای آب، باد، آفتاب و … نیازهای یک بنای بزرگ را بدون هیچ هزینه‌ای برطرف ساخت.

خانه داروغه مشهد در فهرست یونسکو

.پیشنهاد مطالعه: برای آشنایی بیشتر با مقاصد ایرانگردی، “تالاب استیل آستارا، دریاچه‌ای که راه می‌رود!” را مطالعه کنید

دسترسی سریع و آسان به مطالب مجله، با دانلود رایگان اپلیکیشن مجله دلتا
همین حالا دانلود کنید
بیشتر ببینید در گردشگری

همچنین بخوانید

چاه یعقوب، خطرناک‌ترین مکان روی زمین!

چاه یعقوب با عمق ۴۰ متر در تگزاس، یکی از خطرناک‌ترین نقاط روی زمین است. این چاه در نگاه او…