همراهی ساخت‌ و ساز با تقاضا

۰
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه

«همراهی ساخت‌ و ساز با تقاضا» عنوان یادداشتی  است که  رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران در روزنامه همشهری نوشته است .

به گزارش مجله خبری دلتا ،  ‌قلی خسروی می نویسد : دولت  دوازدهم  یکی از بزرگ ‌ترین  برنامه ‌های  بازآفرینی شهری درتاریخ ایران را آغاز کرده است.

برنامه‌ ای که درصورت عملیاتی شدن ، ثمرات بدیعی به ‌ویژه برای  بافت‌ های سنتی و فرسوده  شهرها در بر خواهد داشت .

 اما ای‌ کاش ، این برنامه  پیش‌ از این  و در دوره اول  دولت  روحانی  اجرایی  می‌شد تا اکنون که بازار مسکن در حال خروج از رکود سنگین چندین‌ ساله است ، رونق مسکن با پیامد های  مثبت  نوسازی بافت‌ های فرسوده در هم می‌آمیخت و هر چه بیشتر به توازن  بازار و تنظیم  قیمت  کمک  می‌کرد.

چرا که ساخت‌ وساز امری مستمر و همیشگی است  و حتی در شدید ترین رکود بازار مسکن  کشور نیز ادامه دارد اما سهم بافت‌ های فرسوده  و ناکارآمد شهری از این ساخت ‌وسازها قابل‌ توجه نبوده  است ؛ درحالی‌که اگر برنامه ملی بازآفرینی در چند سال گذشته عملیاتی شده  بود، با بهترین بهره‌ برداری از زمین در بافت‌ های فرسوده ، خانه‌هایی ساخته می‌شد که عملاً تقاضای  مصرفی آن نیز وجود داشت ؛ به‌عبارت‌ دیگر، خانه‌های کاملاً متناسب با تقاضا وارد بازار می‌شد.

در بخشی دیگر این یادداشت آمده است : ازخصلت‌ های  ستودنی  بازآفرینی بافت‌ های فرسوده  و ناکار آمد شهری این است که  اولاً نیازی به  ایجاد زیرساخت‌ هایی مانند آب، برق، گاز، تلفن و… ندارند و دوما بخشی از شهر را که عملاً از کارایی افتاده و زندگی مردمان مقیم در آنها تا حدی با اختلال مواجه شده است دوباره به پیکر زنده شهر پیوند می‌زند ؛ مسئله ‌ای که عملاً می‌تواند جای شهرک ‌سازی و ساخت ‌وسازهای حومه شهرهای بزرگ را پر کند و مسکن  مورد نیاز مردم را نه در فاصله دور از شهرها،  که در قلب شهرها فراهم آورد.

در این جریان ، سازندگان و انبوه‌سازان ، با استفاده  از سرمایه ‌های خود در کنار حمایت ‌های دولت ، طرحی مانند طرح کلید به کلید سابق را در بافت ‌های فرسوده اجرا می‌کنند و در ازای خانه‌های  قدیمی مردم ، بدون  اینکه هزینه‌ ای از آنها بگیرند، خانه‌هایی نو و مقاوم می‌سازند .

مصطفی قلی خسروی  در این یادداشت می افزاید :با به  ثمر نشستن  این  طرح  و زنده شدن  بافت‌ های فرسوده  و ناکار آمد ، از یک ‌سو وضعیت سکونت و احیاناً اجاره ‌نشینی در این بافت‌ ها سروسامان پیدا می‌کند و از سوی دیگر ، ورود واحدهای مازاد به بازار مسکن نیز به  متوازن‌ سازی عرضه و تقاضا و تنظیم قیمتی مسکن کمک خواهد کرد.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در همه عناوین

همچنین بخوانید

کاهش معاملات در بازار مسکن

دو افت ماهیانه تعداد معاملات در بازار مسکن از کاهش توان خرید و افزایش ریسک فروش آینده نشأت…