خانه آشپزی شیشلیک ؛ کبابی متفاوت و لذیذ(+ویدئو)

انواع کباب

شیشلیک ؛ کبابی متفاوت و لذیذ(+ویدئو)

۸
3
زمان مطالعه: 2 دقیقه
کباب شیشلیک یکی از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین کباب‌های ایرانی است که روش پخت آن با کباب‌های دیگر کمی متفاوت است. چون شیشلیک از قسمت دندۀ گوسفند تهیه می‌شود، مهم‌ترین بخش تهیۀ این کباب، پختن آن است.
شیشلیک

شیشلیک از دندۀ گوسفند تهیه می‌شود. هرچه گوسفند کوچک‌تر باشد، طعم کباب بهتر است. برای تهیۀ این کباب نباید دنده  از گوشت جدا شود و باید به همان شکل سیخ کرد.

دو نکتۀ اساسی در تهیۀ این کباب هست؛ یکی مزه‌دار کردن شیشلیک و دیگری تهیۀ سس که روی منقل باید به گوشت زد. اگر این دو مورد را به دقت انجام دهید، طعم شیشلیک دقیقاً مانند نوع سنتی آن می‌شود.

مواد لازم:

  • کره: ۱۰۰ گرم
  • پیاز: ۳ عدد
  • دندۀ گوسفندی: ۱۲ عدد
  • آب‌لیمو: ۸ قاشق غذاخوری
  • روغن مایع: ۸ قاشق غذاخوری
  • نمک و فلفل به میزان لازم
  • زعفران دم‌کرده: یک قاشق غذاخوری

طرز تهیه:

شیشلیک

ابتدا باید دنده‌ها را طمع‌ دار کنید. برای این کار یک ظرف مناسب و جادار انتخاب کرده و دنده‌ها را در آن بریزید. پیازها را رندۀ ریز کنید. آب پیازها را در ظرفی که دنده‌ها را گذاشته اید بریزید.

آب‌لیمو را با روغن مایع، زعفران دم‌کرده و مقداری نمک و فلفل به مواد بیفزایید. گوشت را با مواد ورز دهید تا تمام قسمت‌های گوشت دنده طعم‌دار شود.

پس از اینکه مواد را خوب مخلوط کردید، در ظرف را ببندید و آن را ۱۲ ساعت در یخچال بگذارید تا گوشت دنده‌ها نرم و طعم‌دار شود. پس از این مدت، دنده‌ها را برای سیخ کردن از یخچال بیرون بیاورید.

برای پخت شیشلیک باید لازم است سیخ‌ها بسیار بزرگ باشند. اگر سیخ‌ها خیلی بزرگ نیستند، می‌توانید از دو سیخ برای به سیخ کشیدن دنده‌ها استفاده کنید.

پس از اینکه تمام دنده ها به سیخ کشیده شدند، منقل را آماده کنید. توجه داشته باشید که زغال‌ها حتماً یکدست روشن شده باشند. زیرا زغال خام باعث می‌شود کباب طعم دود بگیرد.

پس از اینکه منقل آماده شد، سیخ‌ها را روی آن بچینید و بگذارید دنده‌ها با حرارت بسیار ملایم کباب شوند. در حین کباب کردن، کره را ذوب کنید و با قلم‌مو‌ روی گوشت بمالید تا کباب لذیذتر شود. کره علاوه بر اینکه کباب را لذیذتر می‌کند، باعث می‌شود کباب‌ خشک نشود.

در کنار کباب شیشلیک می‌توانید از گوجه کبابی هم استفاده کنید. پس از اینکه کباب آماده شد، آن را با نان یا برنج سرو کنید.

آموزش پخت شیشلیک مخصوص:

بیشتر ببینید در آشپزی

همچنین بخوانید

دستور پخت استانبولی با سبزیجات معطر

استانبولی پلو را شاید شما به خوبی درست کنید اما یک سری نکات برای پخت استانبولی با سبزیجات …