جلوگیری از افزایش فشار خون با نوشیدنی های خوشمزه

۸
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
متاسفانه فشار خون موجب بروز مشکلات حادی می‌شود که حتی جان افراد را نیز به خطر می‌اندازد.
جلوگیری از فشار خون

شاه کلید سلامت بدن، فشارخون ثابت است. به همین سبب جلوگیری از افزایش فشار خون یک الزام در زندگی است. همین‌طور که سن شما بالاتر می‌رود، نکات بیشتری را اجباراً راجع به فشارخون یاد می‌گیرید و متوجه اهمیت تمرین و تحرک بدنی و رژیم غذایی سالم می‌شوید.

متأسفانه فشارخون می‌تواند تحت تأثیر عوامل بسیار زیادی افزایش پیدا کند، بعضی از آن‌ها مثل سن، استرس و عوامل ژنتیکی از کنترل شما خارج هستند. این عوامل حتی در مواقعی که شما تحرک و رژیم غذایی سالمی دارید، می‌توانند فشارخونتان را افزایش دهند.

به گزارش مجله دلتا؛ رژیم غذایی سالم و تحرک بدنی می‌توانند هر عاملی را شکست دهند. در نتیج برای جلوگیری از افزایش فشار خون می‌توانید با اضافه کردن یکی از این نوشیدنی‌ها به رژیم غذایی روزمره‌تان اضافه کنید.

شیر کم‌چرب

جلوگیری از فشار خون

درصد فشارخون انسان با میزان کلسیم دریافتی رابطه‌ی عکس دارد. افرادی که کلسیم کمتری را به بدنشان می‌رسانند فشارخون بیشتری دارند و عکسِ این رابطه برای کسانی که شیر بیشتری می‌خورند، کاملاً صادق است. تحقیقات دانشمندان دلایل کاملاً موثقی برای این موضوعات پیدا کرده و جای هیچ شک و شبهه‌ای را باقی نگذاشته است.

همچنین شیر کم‌چرب میزان چربی کافی را برای جذب کلسیم در بدن داراست. روزانه سه لیوان شیر کم‌چرب را در برنامه غذایی‌تان قرار دهید تا موجب جلوگیری از افزایش فشار خون شود.

آب انار

جلوگیری از فشار خون

گروه از‌ای سی‌ای به آنزیم‌هایی اطلاق می‌شود که وجودشان در بدن می‌تواند فشارخون را بالا ببرد و به دستگاه گردش خون آسیب بزند. نقش اصلی آب انار جلوگیری از وجود چنین آنزیم‌هایی در بدن است. به بیان ساده برای جلوگیری از افزایش فشار خون می‌توانید آب انار بنوشید.

آب چغندر

جلوگیری از فشار خون

شاید چغندر زیاد ماده‌ی مغذی و سالمی به نظر نیاید، اما تحقیقات اخیر دانشمندان سبب شده است که خلاف این نظریه به‌خوبی اثبات شود. خوردن یک لیوان از آب چغندر در روز می‌تواند فشارخون شما را کاهش دهد.

اگر مزه‌ی این عصاره با مزاج شما سازگار نیست، پس می‌توانید با اضافه کردن آن به آب‌میوه‌های دیگر، ترکیبی خوشمزه بسازید.

چای بامیه

جلوگیری از فشار خون

چای شامل ترکیبات زیادی برای افزایش سطح سلامت بدن است؛ اما چای بامیه یا نوعی چای که از گل‌های گیاه بامیه گرفته می‌شوند، ترکیبات خاصی برای دور کردن ‌ای سی‌ای از بدن دارند، درست همانند آب انار.

تحقیقی که اخیراً توسط دانشمندان انجام شد، ثابت کرد که این چای خوش‌رنگ می‌تواند ۷ درصد از فشارخون شما را کاهش دهد. شاید این عدد به نظر شما کم و کوچک به نظر برسد، اما همین تغییرات کوچک در بدن می‌توانند از خطراتی بزرگ مثل حمله‌ی قلبی یا ایست قلبی جلوگیری کنند.

شما می‌توانید این چای خوش‌رنگ را در قفسه‌ی چای‌های فروشگاه‌ها یا حتی عطاری‌ها پیدا کنید. از یک لیوان در روز شروع کرده و آن را تا سه لیوان در روز نوش جان کنید.

آب‌میوه‌ی کران بری

جلوگیری از فشار خون

کران بری یکی از میوه‌هایی است که می‌تواند از سنگ کلیه جلوگیری کند و یا آن را شکست دهد. همچنان نوشیدن آن می‌تواند سلامت قلب و عروق شما را افزایش دهد. این نوشیدنی قابلیت جلوگیری از آسیب به مجرای خونتان را دارد و می‌تواند فشارخون شما را کاهش دهد. آنتی‌اکسیدان‌هایی که در این ماده‌ی گیاهی یافت شده، می‌توانند رگ‌های خونی را گشاد کنند.

برخی از تحقیقات ثابت کرده‌اند که نوشیدن روزانه دو فنجان از این چای می‌تواند خطر حملات یا بیماری‌های قلبی را به حداقل برساند. گرچه هیچ حداقل میزان خاصی، نمی‌تواند شما را برای همیشه از بیماری‌های قلبی عروقی دور نگه دارد، اما درهرحال حتی یک درصد کاهش ریسک هم می‌تواند زندگی شما را نجات دهد.

تمامی این نوشیدنی‌ها شامل مواد معدنی و طبیعی زیادی می‌شوند که نه‌تنها برای سیستم قلبی شما سودمند است، بلکه می‌تواند برای تمام اعضای بدنتان نیز مفید باشد. بهتر است که یک یا حداکثر دو مورد از این نوشیدنی‌ها را به رژیم غذایی روزانه‌تان اضافه کنید تا نه‌تنها از طعم بی‌نظیرشان لذت ببرید بلکه سلامت خودتان را لحظه‌به‌لحظه قوی‌تر کنید.

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

بهترین تقویت‌کننده‌های ناخن که برای شما معجزه می‌کند

یکی از علل شایع آسیب به ناخن خشک شدن بافت ناخن و اطراف آن است که باید با تامین رطوبت مورد …