خبر جدید

صاحبخانه‌های منصف، از پرداخت مالیات معاف می‎شوند؟

۸
42
زمان مطالعه: 2 دقیقه
وزیر راه و شهرسازی از ارائه امتیازاتی به صاحبخانه‌های منصف برای کنترل بازار اجاره‌بهای مسکن خبر داد.
دولت

دولت برای صاحبخانه‌های منصف امتیاز در نظر گرفته است. وزیر راه و شهرسازی از ارائه امتیازاتی به صاحبخانه‌های منصف برای کنترل بازار اجاره‌بهای مسکن خبر داد.

به گزارش مجله دلتا، محمد اسلامی با بیان این‌که درباره بازار رهن و اجاره هم برنامه‌هایی داریم، گفت: امتیازاتی برای صاحبخانه‌های منصف در نظر خواهیم گرفت و با اصلاح ماده ۵۳ ، بنا داریم کسی که قرارداد اجاره بیشتر از یک سال می‌بندد و ضوابط را رعایت می‌کند، معافیت مالیاتی داشته باشد.

هم اکنون مالکان واحد‌های مسکونی زیر ۱۵۰ متر مربع در بخش اجاره‌بها از پرداخت مالیات معاف هستند. با توجه به این‌که قشر متوسط و رو به پایین جامعه توان اجاره واحد‌های بالای ۱۵۰ مترمربعی را ندارند، از این رو مشمول امتیازات ارائه شده به “صاحبخانه‌های منصف” نخواهند شد.

راه‌اندازی پویش «صاحبخانه خوب»

متاسفانه با آغاز فصل نقل و انتقالات و همچنین بالارفتن قیمت بی‌سابقه مسکن شاهد افزایش بی‌رویه نرخ اجاره‌بها هستیم که این خود عاملی برای افزایش حاشیه‌نشینی افراد شده است، چراکه در شرایط موجود دیگر بسیاری از مستاجران توانایی پرداخت مبالغ بسیار بالای اجاره را ندارند و این موضوع باعث شده برای ادامه زندگی به حاشیه شهرها مهاجرت کنند که البته این مهم می‌تواند باعث بروز مشکلات عدیده‌ای شود.

امتیاز دولتی

با افزایش بی‌رویه نرخ اجاره‌بها شاهد راه‌اندازی پویشی با عنوان «صاحبخانه خوب» هستیم که انتظار می‌رود در سایه اجرای آن تا حدودی نرخ اجاره‌بها متعادل شود، چراکه بنا به اظهار نظر کارشناسان مداخله دولت برای تعیین نرخ اجاره‌بها یا قیمت مسکن در عمل شدنی نیست.

در پویش «صاحبخانه خوب»، بسیاری از افراد مشارکت داشتند، اما باید دید که راه‌اندازی این پویش تا چه میزان می‌تواند عاملی برای کاهش یا متعادل‌سازی نرخ اجاره‌بها شود، هرچند طبق تجارب گذشته متاسفانه راه‌اندازی پویش دیگر از تاثیر چندانی برخوردار نیست. بنابراین، نمی‌توان چندان انتظار داشت که  این پویش چندان موفقیت‌آمیز باشد.

بیشتر ببینید در یادداشت روز

همچنین بخوانید

تهرانگردی در نوروز یک تجربه بی‌نظیر در پایتخت

همه ما شهر بزرگ تهران را به عنوان یک شهر شلوغ با هوای آلوده می‌شناسیم اما همین شهر شلوغ در…