رهن و اجاره

بازار اجاره ؛ طوفانی و توفانی + جدول قیمت اجاره

۵
23
زمان مطالعه: 2 دقیقه
آیا به حاشیه‎نشینی روی آوردن، از توفندگی و طوفانی بودن بازار اجاره خواهد کاست؟
بازار اجاره

بازار اجاره ؛ طوفانی و توفانی‎تر از همیشه است. کارشناسان مسکن گفته‎اند احتمال افزایش بیش از ۳۰ درصد اجاره‎بها وجود دارد. برخی از خبرگزاری‎ها نیز، امسال را سال سیاه برای اجاره نشین‎ها نامیده‎اند.

 آمار بانک مرکزی از بازار اجاره در اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ چنین خبر می‎دهد که در شهر تهران ۲۳ درصد و در کل کشور ۲۰ درصد نسبت به زمان مشابه سال قبل افزایش داشته است. با این وجود دفاتر مشاور املاک از افزایش ۵۰ درصدی نسبت به سال قبل خبر می‌دهند که البته این رقم نیز کمتر از نصف رشد قیمت خرید و فروش است. کسادی خریدوفروش مسکن، منجر به اثر تورمی در بازار اجاره شده و به گفته‌ی مشاوران دفاتر املاک نرخ‌های اجاره در دو هفته اخیر روند صعودی داشته است.

به گزارش اختصاصی مجله دلتا ، قیمت اجاره‎بها در برخی از مناطق تهران در خرداد ماه به شرح زیر است:
بازار اجاره
پیش از این، مدیرعامل بانک مسکن، از ارائه تسهیلات در قالب بسته جدید مسکن خبر داده بود. به این معنی که بازار اجاره تا تیرماه سال جاری ساماندهی می‎شود.

همچنین، نایب رئیس اول اتحادیه املاک استان تهران گفته بود که برای تعیین سقف و یا کف قیمتی باید سامانه‌ای طراحی شود تا تعداد موجران و مستأجران در یک منطقه مشخص شوند، اما تا امروز هیچ سامانه‌ای برای اجرای این طرح، طراحی نشده است.

با توجه به مشکلات متعدد در خصوص بازار مسکن و تورم سرکش در همه امور، اگر مستاجری، صاحب‎خانه‎ای داشته باشد که میزان مبلغ ودیعه و اجاره را چند برابر کرده و میزان اجاره تعیین شده را قبول نکند و مستأجر را مجبور به پرداخت اجاره بیشتری کند و هیچ مرجع قانونی هم برای حل این معضل وجود نداشته باشد، چه آینده‎ای برای فرداهای بعد خود متصور خواهد بود؟ آیا به حاشیه‎نشینی روی آوردن، از توفندگی و طوفانی بودن بازار اجاره خواهد کاست؟

دانلود اپلیکیشن
بیشتر ببینید در گزارش های ملکی

همچنین بخوانید

تست تن ماهی با پنیر، شام سبک و خوشمزه

تست تن ماهی و پنیر یکی از غذاهایی است که با یک بار خوردن آن بدون شک تبدیل به یکی از طرفدار…